Rrugëtimi politik i Lulzim Bashës, fitorja e vetme në 2005, si e mori PD-në me 39 % dhe e çoi në 13 %, loja e Metës që e rrëzoi si kryetar opozite

Rrugëtimi politik i Lulzim Bashës, fitorja e vetme në 2005, si e mori PD-në me 39 % dhe e çoi në 13 %, loja e Metës që e rrëzoi si kryetar opozite

Lulzim Basha ka dhënë sot dorëheqjen nga drejtimi i Partisë Demokratike pas humbjes dramatike në zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit 2022, duke mos e mohuar mundësinë e rikandimit. Lulzim Basha u shfaq në politikën shqiptare si pjesë e Komitetit të Orientimit të Politikave në PD, një lëvizje kjo e ndërmarrë nga Berisha, për të afruar të rinjë në parti. Mbetet mister se kush ishte njeriu që futi Lulzim Bashën në rrethin e besimit të Berishës, ndërsa nuk kanë munguar zërat se Basha ishte propozim i Argitës, të bijës së Berishës.

Në vitin 2005, Basha u zgjodh deputet në Qarkun e Elbasanit, duke mundur kandidatin e PS-së, Arben Ahmetajn. Kjo është edhe fitoja e parë dhe fundit e ndonjë gare elektorale nga Lulzim Basha.

Nga viti 2005 deri në vitin 2011, Lulzim Basha, me bekimin e Berishës, mbajti postet e ministrit të Transporteve, më pas të ministrit të Jashtëm dhe në fund atë të Brendshëm, poste të cilat u shënjuan nga afera me rrugën Durrës-Kukës, marrëveshja e detit dhe 21 Janari.

Në vitin 2011, Lulzim Basha kandidoi përballë Edi Ramës për Bashkinë e Tiranës, duke humbur për 9 vota. Më pas u sajua skenari i votës në kutinë e gabuar dhe KQZ-ja me në krye Arben Ristanin nxori fitues Bashën. Ky i fundit u kritikua fort se nuk bëri asnjë punë gjatë 4 viteve në krye të Bashkisë së Tiranës, funksion nga i cili doli edhe batuta e ‘gjumit’.

Pas humbjes së PD-së në zgjedhjet e përgjithshme të 23 qershorit 2013, Sali Berisha dha dorëheqjen. Lulzim Basha, me mbështetjen e hapur të Sali Berishës dhe familjes së tij, kandidoi përballë Sokol Olldashit për kreun e PD-së në korrik të vitit 2013. Basha fitoi përmes një procesi zgjedhor, i cili u denoncua nga Olldashi si e manipuluar.

Në zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit 2013, me në krye Berishën, PD-ja kishte marrë 30 % të votave si parti dhe 39 % të votave bashkë me aleatët.

Zgjedhjet lokale të 2015 shënuan humbjen e parë të PD-së me në krye Lulzim Bashën. PD-ja humbi të gjitha bashkitë e mëdha, me përjashtim të Shkodrës. Më pas, PD-ja ka humbur edhe dy palë zgjedhje të pjesshme lokale, në Dibër dhe Korçë. PD-ja humbi thellë zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit 2017. Humbja lëkundi pozitat dhe besimin tek Basha, por mbështetja që i dha Sali Berisha ishte vendimtare për të qëndruar në krye të PD-së.

Partia Demokratike bojkoti zgjedhjet lokale të 2019, duke dorëzuar 60 nga 61 bashkitë. PD-ja me në krye Lulzim Bashën humbi edhe zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021. Humbja shtoi kritikët dhe lëkundi më tej pozitat e Bashës, por mbështetja e Sali Berishës ishte edhe një herë vendimtare për qëndrimin e tij në krye të PD-së, përmes garave të brendshme të diskutueshme dhe të denoncuara si të manipuluara nga rivalët, këtë herë nga Eduard Selami.

Pozitat e Lulzim Bashës u rrezikuan seriozisht vetëm kur u distancua nga Sali Berisha pasditen e 9 shtatorit 2021, me kërkesë ultimative të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kjo vendimmarrje e vështirë, për t’u distancuar nga Berisha i ‘listës së zezë’, është edhe shkaku i dorëheqjes së Bashës.

Përplasja me Berishës ndau PD-në në dy pjesë, me Kuvende dhe statute paralele, shkarkime të dyanshme, struktura dhe kryetarë paralelë. Teksa konflikti dukej pa zgjidhje, në ndihmë Berishës i erdhi aleati i tij Ilir Meta, i cili pas gati dy vitesh bllokadë, dekretoi zgjedhjet lokale të 6 marsit 2022.

Me këtë lëvizje, 6 marsi u kthye në një betejë elektorale mes Berishës dhe Bashës, pra në një test se cili kishte shumicën në parti. Sali Berisha mori 31 % të votave në 6 bashki, bashkë me LSI-në e Ilir Metës. Lulzim Basha mori 13 % të votave. Zgjedhjet treguan se Berisha kishte shumicën në PD. Mbetet për t’u parë nëse dorëheqja e Bashës do të fuqizojë dhe bashkojë PD-në apo do të shënojë fillimin e fundit të saj si forcë politike.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Dimal, ushtruan dhunë ndaj fëmijëve të mitur, në pranga babai, në hetim nëna

Dimal, ushtruan dhunë ndaj fëmijëve të mitur, në pranga babai, në hetim nëna