Sekuestrimi i 3.3 ton kokainë në Spanjë, burg pa afat për 8 të arrestuarit, mes tyre shqiptarë! Zbulohet roli i ‘noterëve të drogës’

Sekuestrimi i 3.3 ton kokainë në Spanjë, burg pa afat për 8 të arrestuarit, mes tyre shqiptarë! Zbulohet roli i ‘noterëve të drogës’

Një nga trafikantët e arrestuar

Një gjykatë në Spanjë ka caktuar masën e sigurisë burgim pa afat për 8 nga 11 të arrestuarit qe u kapën me 3.3 ton kokainë brenda një kontejneri brenda një magazine industriale në Xirivella në 30 nëntor.

Në mesin e 11 të arrestuarve janë 6 shqiptarë, 3 spanjollë, 1 kolumbian dhe 1 dominikan. Asnjë prej tyre nuk ka zgjedhur të dëshmojë, as para Policisë Kombëtare dhe as para gjykatës në Mislate. Tre personat të cilët janë liruar përkohësisht janë 2 persona nga Shqipëria dhe 1 spanjoll.

Një nga shqiptarët, të gjithë të ardhur nga Barcelona, ​​dhe kolumbiani vepronin, si ‘noterë’ të shkarkimit të kokainës. Ata ishin “sytë dhe veshët” si të shitësit në Kolumbi, ashtu edhe të grupit importues dhe shpërndarës, që i përket kartelit ballkanik, të drejtuar nga shqiptarët dhe që prej disa vitesh ka marrë nën kontroll një pjesë të mirë të trafikut të madh të drogës.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Përurohet shkolla e re “Bedri Llagami” në Vaqarr, Veliaj: Fillojmë lotin tjetër të shkollave në kryeqytet! Ministrja: Nga korriku, rritjen e konsiderueshme pagash për mësuesit

Përurohet shkolla e re “Bedri Llagami” në Vaqarr, Veliaj: Fillojmë lotin tjetër të shkollave në kryeqytet! Ministrja: Nga korriku, rritjen e konsiderueshme pagash për mësuesit