'Shkëlqimi dhe rënia' e lojtarëve në Botërorin e surprizave

'Shkëlqimi dhe rënia' e lojtarëve në Botërorin e surprizave

Botërori Rusi 2018

Kilyan Mbappé, Luka Modric, Harry Kane. Çfarë kanë këto tre lojtarë të përbashkët? Në Botërorin e surprizave, ku duket se nuk ka logjikë (dhe ndoshta është një nga ato veçoritë që e bëjnë futbollin një nga sportet më të bukura në botë), këta tre lojtarë po e drejtojnë ekipin kombëtar të tyre në fitoren përfundimtare. Por ata nuk janë lojtarët e vetëm që kanë fituar në gazetë këtë Kupë Botërore. Ne kemi analizuar 8 skuadrat që arritën në çerekfinale, duke zgjedhur një shkëlqim dhe një dështim për ekip.

BRAZIL

Joao Miranda- Mbrojtësi i Interit konfirmohet si një nga mbrojtësit më të mirë në botë, pavarësisht moshës. Pas një finaleje gjithmonë e në rritje me fanellën e zikaltërve, mbrojtësi ka qenë më i miri në ekipin e Brazilit. Duke mbrojtur zonën nga goditjet e forta të ekipit të Belgjikës.

Neymar-Duhej të ishte Botërori  i Neymar, ajo e përkushtimit përfundimtar. Në vend të kësaj, braziliani u bë protagonist i disa simulimeve që ka marrë kritika të ashpra. Më zhgënjyesi i Brazilit dhe ndoshta i Kupës së Botës së bashku me Messin.

URUGUAI

Jose Guimenez - Veterani Diego Godìn, Gimenez ishte më i miri i ekipit të Uruguajit i udhëhequr nga Maestro Tabarez. I fortë, pothuajse i pakapërcyeshëm, mbrojtësi i Atletico Madridit është një nga ata që dolën  në krye të më të mirëve

Fernando Muslera- Më e keqja e Uruguait. Gabimi i tij i pabesueshëm i hapi rrugën Francës. Gjatë karrierës së tij të gjatë, portieri ka ndryshuar nga një lojtar me prirje të mëdhanë një nga ata që bëjnë gafa madhështore.

SUEDI

Emil Forsberg - Klas dhe elegancë, Emil Forsberg është më i miri i Suedisë mahnitëse që është dashur të dorëzohet në Angli. Goli i tij ishte vendimtar në ndeshjen kundër Zvicrës, mesfushori i Leipzig është rritur profesionalisht në vitet e fundit dhe ky Botëror ishte një tjetër provë e shkëlqyeshme e suedezit.

Ola Toivonen- Vetëm një gol, ai kundër Gjermanisë, dhe asgjë më shumë. Pas sezonit zhgënjyes me Toulosën (0 gola në ligë), pritej që ai të mund ta justifikonte veten, por ka përfunduar si më i keqi i shokëve të tij.

ANGLI

Harry Kane -Gjashtë gola të shënuar dhe golashënuesi më i mirë i këtij Botërori.Nuk mund të kërkojmë më shumë nga Harry Kane ku falë golave të tij e dërgoi Anglinë e Southgate në gjysmëfinale. Uragani vërteton se është një nga sulmuesit më të fuqishëm në botë.

Raheem Starling- Nga një lojtar që paguhet 65 milionë euro,prisnim diçka më shumë. Shumë shpejtësi por edhe shumë pasaktësi, Raheem Sterling është lojtari që ka dështuar në ekipin Anglez.

FRANCË

Kilyan Mbappe - Braziliani është krahasuar me Ronaldon. Vërtetë, talenti francez ka klasë, shpejtësi, triblim, por krahasimi me fenomenin Ronaldo është disi i rrezikshëm. Por është një fakt se Mbappé është më i miri në Francë.

Olivier Giroud- Deri më tani ka qenë një 2018 e paharrueshme për sulmuesin francez. Në janar ai u transferua nga Arsenali në Chelsea ku ndikimi i tij nuk ishte zhgënjyes (18 paraqitje dhe 5 gola). Por nuk ka qenë në formën e duhur me fanellën e Blues ku në 5 ndeshje nuk k ashënuar asnjë gol. Nga një sulmues si Giroud patjetër shpresohet një tjetër kontribut në zonën e golave.

BELGJIKË

Kevin De Bruyne - Është prototipi i mesfushorit modern: i shpejtë, inteligjent, gjuajtës. Ai ka gjithçka që duhet të ketë një mesfushor i madh dhe De Bruyne është. Goli i tij ndaj Brazilit ishte i jashtëzakonshëm.

Axel Witsel-Ngadalshëm, i rëndë dhe i pasaktë. Axel Ëitsel është lojtari më i keq në Belgjikë. Zhvendosja e tij mund të shpjegohet me zgjedhjen e tij për të luajtur në Kinë ku kampionati sigurisht nuk është nga më të stërviturit. Një lojtar ndryshe nga ai që admironte Zenit.

RUSI

Denis Cheryshev-Udhëheqësi kryesor me Rusinë (4 gola), ai bëri tifozët të ëndërrojnë me një gol mahnitës kundër Kroacisë. Lojtari i Villarrealit paraqiti të gjitha cilësitë e tij duke rezultuar si më i miri në ekipin e kombëtares ruse.

Vladimir Granat-Vetëm një herë i pranishëm në këtë Botëror Kupë Botërore:ka luajtur 75 minuta kundër Spanjës. Minuta që i dha atij një rekord të pabesueshëm negativ: ai preku topin vetëm 11 herë dhe tentoi pesë kalime. Nga këto pesë, askush nuk e ka arritur qëllimin e caktuar.

KROACI

Luka Modriç-Është fara e Kroacisë që pas njëzet vjetësh arrin një gjysmëfinalë të Kupës Botërore. Pas një sezoni të madh në Real Madrid, lojtari po përsëritet gjithashtu në ekipin kombëtar. Është pa dyshim se ne po përballemi me një nga mesfushorët më të fortë në botë.

Nikola Kaliniç-Sezoni duhet harruar për Nikola Kaliniç. Sulmuesi, pas një sezoni zhgënjyes me këmishën e Milanit, po kërkonte shpengim. Në vend të kësaj, pas refuzimit të tij për të hyrë në fushë kundër Nigerisë, ai e detyroi trajnerin Dalic ta dërgonte në shtëpi.

 

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kreu i Këshillit të Qarkut Shkodër, Edmond Ndou paraqitet në SPAK

Kreu i Këshillit të Qarkut Shkodër, Edmond Ndou paraqitet në SPAK