11 viktima me koronavirus, 223 të prekur (11 raste sot) 79-vjeçari po përmirësohej nga COVID-19, por pësoi infarkt! 44 të shëruar (VIDEO)

TIRANË- Rëndohet bilanci i viktimave me koronavirus në Shqipëri duke shkuar në total në 11, teksa gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar pozitiv me COVID-19 11 raste të reja (gjithsej 223 të infektuar). Mëngjesin e sotëm ka humbur jetën një 79-vjeçar nga Tirana, me inicialet B.H., i cili ishte shtruar në spitalin Infektiv prej 18 ditësh. Referuar burimeve zyrtare, gjendja e tij shëndetësore ka pasur përmirësime, por ndërroi jetë si pasojë e një infarkti kardiak. 

"Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një pacient 79-vjeçar nga Tirana, i konfirmuar me COVID-19. 79-vjeçari me inicialet B.H. ishte prej 18 ditësh i shtruar në spitalin infektiv. I moshuari ishte përmirësuar ditët e fundit por ndërroi jetë nga një infarkt kardiak. 79-vjeçari është viktima e 11 e prekur nga COVID-19 në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllimet familjes së të ndjerit", njofton Ministria. 

Një lajm jo i mirë vjen edhe nga Spitali Infektiv ku ndodhen të shtruar 74 pacientë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 7 prej pacientëve janë në terapi intensive, nga të cilët 4 janë të intubuar. Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë me 124 raste, ndjekur nga Fier, Shkodra, Tropoja dhe Korça. Edhe bluzat e bardha nuk kanë mbetur të paprekur nga ky virus, ku nga 223 të infektuar 32 mjekë dhe infermierë kanë rezultuar pozitiv, teksa 8 prej tyre ia kanë dalë ta fitojnë këtë betejë.

Harta e qyteteve të prekura me koronavirus, përgatitur nga Report Tv

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive
- Tiranë 124 raste
- Durrës 14 raste
- Lushnje 4 raste
- Elbasan 5 raste
- Fier 23 raste
- Kavajë  4 raste
- Rrogozhinë  2 raste
- Korçë 14 raste
- Vlorë 5 raste
- Shkodër  7 raste
- Lezhë 5 raste
- Berat 1 rast
- Has  2 raste
- Krujë 5 raste
-Tropojë  4 raste
- Pukë 3 raste
- Mirditë 1 rast

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:29
Kushërirë me dy rastet e para, preket me koronavirus e moshuara në Tropojë

Një pensioniste në Tropojë, rreth moshën 75-vjeçare është konfirmuar pozitiv me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit. Mësohet se e moshuara është rast kontakti me të konfirmuara më herët me koronavirus.

Ora 12:36
Dy të moshuar, të prekur me COVID-19 në Korçë! Historia e tyre

Një çift të moshuarish janë dy rastet e reja të konfirmuar me koronavirus në qytetin e Korçës. Sipas burimeve nuk janë kontakte të rasteve që kanë rezultuar më herët pozitiv dhe as nuk kanë pasur një histori udhëtimi në zonat e kuqe, për këtë arsye po zhvillohet një hetim epidemiologjik. Gruaja është duke u trajtuar në shtëpi, e ndërsa bashkëshorti i saj është nisur drejt Tiranës.

Ora 12:13
Ministria e Shëndetësisë: 4 fëmijët e prekur me koronavirus janë në gjendje të mirë

Katër fëmijët e prekur me koronavirus janë në gjendje të mirë shëndetësore. Një lajm i tillë është konfirmuar nga ministria e Shëndetësisë. "Fëmijët janë më pak të prekurit, paraqesin simptoma në format më të lehta. Gjendja e tyre është e mirë deri në këto momente që flasim", tha Fico.

Ora 12:05
Ç'duhet të bëjnë prekurit me COVID-19 me shtëpi të vogël dhe e kanë të pamundur izolimin në dhomë më vete nga familja (VIDEO)

Ministria e Shëndetësisë ka dhënë disa këshilla drejtuar atyre familjarëve që shfaqin simptomat të koronavirusit, por e kanë të pamundur që të qëndrojnë të izoluar në dhoma të veçanta për shkak se hapësira e shtëpisë nuk ua mundëson. Në raste të tilla, drejtoresha e ISHP-së, Albana Fico thotë se pjesëtarët duhet të mbajnë maskë në shtëpi, të tregojnë kujdes për higjienën, por edhe të respektojnë distancimin social, që do të thotë hapësirën minimumi prej 1 metër.

"Jo gjithkush ka mundësi që të ketë një dhomë të veçantë në familje. Ajo për të cilin njerëzit e vetëkarantinuar janë infektuar është mbajtja e maskës, distancomi, larja e duarve dhe komunikimi i vazhdueshëm me mjekun e familjes dhe epidemiologun", tha Fico.

Ora 11:59
32 mjekë dhe infermierë të infektuar me koronavirus në Shqipëri, 8 janë shëruar

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se nga 223 të infektuar në Shqipëri me koronavirus, 32 prej tyre janë mjekë dhe infermierë. Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik (ISHP), Albana Fico kanë bërë me dije se 8 prej tyre janë shëruar.

"32 mjekë dhe infermierë që kanë rezultuar pozitiv, 8 janë shëruar", bën me dije Fico.

Ora 11:51
Dy raste të reja në Vaun e Dejës, familjarë të 35-vjeçarit të konfirmuar me pozitiv

Dy rastet e reja të konfirmuara me koronavirus në Shkodër janë familjarë të të riut 35-vjeçar në Vaun e Dejës, pronar i një lokali në qendër të qytetit. Ato janë familjarë të tij, të cilët pas analizave të bëra kanë rezultuar pozitiv.

Ora 11:50
Dy rastet e reja në Durrës/ 77-vjeçari mendohet se u infektua nga djali dhe nusja që punon në Call Cente

Durrësi ka regjistruar dy raste të reja me koronavirus. Bëhet fjalë për dy qytetarë, respektivisht 71 dhe 77 vjeç. Sa i përket 71-vjeçarit, mendohet se janë infektuar nga djali dhe nusja e tij, të cilit punonin në një Call Centre për shkak se kanë pasur temperaturë. Ato i janë nënshtruar analizave.

B.K.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • albert: 30/03/2020 11:33

  Ju lutemi beni publike aktet ligjore ku jane te parashikuara sakte kufizimet orare te levizjes se njerezve se ka nje kakofoni urdhrash verbal e televiziv, por nuk del gje e shkruar ne akte ligjore. Kjo te behet me qellim qe njerexit ta dine se kur duhet te dalin ne kembe , ne cilen ore, per cfare qellimi ose te dine qe nuk duhet te dalin fare. dalja e kryeministrit ne tv nuk eshte akt ligjor

  Përgjigju
  • Berti: 30/03/2020 11:52

   Po ca aktesh ligjore ketu eshte bere shtet policie.Behet ca mendon polici injorant se duhet bere.Kta po kufizojne te drejta kushtetuse me postime ne facebook.

 • Maksim Abazaj: 30/03/2020 11:31

  Këta që votojnë jo a e marrin mundimin të paktën të mendojnë si do ja bëjnë ata pensionistë që janë vetëm????Se për të ndihmuar ndonjë as që ju shkon ndërmend që kur votojnë jo

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja