Shqipëria dhuron 100 mijë euro për rindërtimin e Katedrales së Parisit

Qeveria shqiptare dhuron 100 mijë euro për rindërtimin e Katedrales së Parisit. Vendimi është marrë në mbledhjen e sotme të qeverisë, drejtuar nga zv. kryeministri Erion Braçe, për shkak se tkryeministri Rama ndodhet për vizitë zyrtare në Katar.

Më herët, edhe Kosova është bërë pjesë e listës së dhuruesve, por pa dhënë një shifër konkrete. Aktualisht, deri më tani janë grumbulluar rreth 1 miliardë euro, por ekspertët kanë vlerësuar se për rikthimin e Katedrales në gjendjen e mëparshme, nevojitet një shumë më e madhe.

Dy ditë më parë, katedralja 850-vjeçare e 'Notre Dame' në Paris, u përfshi nga flakët duke tronditur opinionin publik. Një pjesë e historisë së Francës, që ka lënë gjurmë në të gjithë botën, u "fshi" brenda pak orësh, por rindërtimi i saj mund të kërkojë dekada.

Pas hetimeve të bëra, kryetarja e Île-de-France, Valérie Pécresse deklaroi se zjarri ishte aksidental, duke hedhur poshtë të gjitha dyshimet për një zjarrvënie të qëllimshme, aq më tepër nga grupe terroriste.

 

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alion: 19/04/2019 19:08

  shume njerz jan pa buk shum njerez vdesin nga nevoja per nje mjekim jashte vendit dhe qeveria qe duam thone qe nuk kan lek per nje gje te tille un personalisht I kam kerkuar ndihme shtetit qe te me ndihmoje per motren time e cila vuante nga nje semundje te cilen nuk munden ta percaktojn edhe morem nje pergjigje qesharake do te perpiqemi dhe ne fund na than jo dhe tani kryeministri jone oligarku I krimit te organizuar na u bejka bamires duke dhuruar per bamiresi 100 mij euro zoti te vraft

  Përgjigju
 • Fredi: 18/04/2019 11:32

  Bukëëëëë,,, bukë dhe vetëm bukë u eshte bere robve mëndja, vetëm bukë!

  Përgjigju
 • Sikur: 18/04/2019 10:58

  O.k.,ne parim,por Shqiperia me ato "pak leke mund te investonte sado pak ne ruajtjen e Kalave e Keshtjellave Ilire,apo t"ja kalonte Institutit perkates te Arkeologjise!_..ne kemi Monumente apo Rrenoja qe po vidhen e shkaterrohen cdo dite,ku me pak investim dhe sensibilizim mund te kthehen ne cende qe Sjellin te ardhura nga Peligrinazhi i Turisteve(me nje bilete modeste 100 apo 200lekeshe)

  Përgjigju
 • Lexues: 18/04/2019 06:29

  Te mblidhen nje miliard euro per pak dite per nje ndertese ne nje vend te pasur dhe te vdesin miliona per buke ne bote tregon hipokrizine e njerezimit..nje ndertese 800 vjecare qe eshte thjesht burim paraje per turizmin francez nuk eshte parthenoni i athines apo coloseu i romes..

  Përgjigju
  • Partheleshi: 18/04/2019 11:30

   Partheleshi i mendjes sate anadollake.. Nuk paske bo hiç përpara, paske ngel ke buka dhe mendja vetëm për bukë. Nga cili katund je?

 • Laorenc: 17/04/2019 20:30

  Po ne shqiperi nuk kan buk me henger njezit qeveria na con 100 mije euro ne france

  Përgjigju
  • Fredi: 18/04/2019 11:30

   Ec përpara, mos rri vetëm ke buka!

 • I neveritur: 17/04/2019 17:01

  Kur lexoj keto komente e kuptoj pse ky popull derrash me te drejte nuk do hyje kurre ne Europe. Mbusheni barkun me pica Hallall se kultura eshte e shkuar dem te ju plehera.

  Përgjigju
  • pupupu: 17/04/2019 21:28

   Ti me te vertete qe sje mire nga mendet,sa japin leke per ndertimin e nje objekti qe seshte me objet kulti por vend terheqes per turistat(dmth perfitimi ne menyre direkte shkon per komunen e atij vendi),le ti japin ne arsim,ne kulture ne sherbime sociale ne vendin e tyre..apo kane vjedhur aq shume saqe i kishin teper dhe keto..jo mor zoteri keta me perpara duhet te shohin ne cfare gjendje jane vete dhe mbrapa te bejne bamiresi sa per sy e faqe..respect

 • Robi: 17/04/2019 16:22

  Po ai sheiku i Fierit Luan Baci deputeti rrugac sa leke do kete dhene me kete rast se ai kishte leke me shume se Princi i Kuvajtit

  Përgjigju
 • Autokton: 17/04/2019 15:14

  Kta plehra q smeritojn asgje nga populli yne se sna kan dashur dhe perkrahur kurre,te gjith boten jan munduar t shkelin me kemb e ta nenshtrojn por zoti shef dhe esht i madh.ndersa kta plehrat tan SERVILA nvend q ato lek ti japin per familjet n nevoj,na i dhurokan llumit dhe degjenerimit francez. Plera jazek ju qoft... Me vjen per Katedralen si veper historike ndersa per francezet skutha aspak.

  Përgjigju
 • Pepe: 17/04/2019 14:31

  Gjesti bujar, edhe pse me leket tona. Shpresoj te kete nje arsye / qellim mbrapa, se si shtet I varfer qe jemi, nuk e kemi luksin te falim pare, por mund te.jemi lojtare te mire ne gjeopolitike per qellime investimesh franceze ose perkrahje ne vendimin per celjen e negociatave.

  Përgjigju
 • agim: 17/04/2019 13:34

  Franca perkrasi i dyte i SErbise tani e 2 sshekuj ndihmpohet nga shqiptaret !!! Presheva me shqiptare shtypet tani e 200 vjet nga SErbet !! Nuk ndihmohet as me abetare !!!

  Përgjigju
 • Kasapi: 17/04/2019 13:34

  Po jepja shqiptarve qe skajn buk as shpi ku me fjet mor t bift flaka ty me gjith ato derrat qe vjedhin .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi