Sot shorti i Europa dhe Conference League, gjithçka duhet të dini për fazën e 1/8! Rivalët e Milanit dhe Romës

Sot shorti i Europa dhe Conference League, gjithçka duhet të dini për fazën e 1/8! Rivalët e Milanit dhe Romës

Europa dhe Conference League

Në Nyon të Zvicrës hidhet sot shorti për fazën e 1/8 në Europa League dhe Conference League (13:00). Duke filluar nga ora 12:00 goglat do përzihen për Europa League, aty ku Roma dhe Milan tanimë kanë mësuar se mund të kenë përballje të forta.

Fituesit që dolën nga faza e grupeve të Europa League tanimë kanë mësuar edhe tetë rivalët e mundshëm nga faza play-off. Ndër rregullat e vendosur nga UEFA për këtë fazë është edhe se skuadrat nga një Federatë nuk mund të përballen mes tyre. Gjithashtu fituesit e grupeve i luajnë ndeshjet e kthimit në shtëpi.

16 skuadrat e kualifikuara janë ndarë në dy vazo. Në vazon e parë janë kokat e grupeve, ndërsa në vazon e dytë të kualifikuarat e mbrëmjes së të enjtes. Formati është i zakonshmi; ndeshje vajtje-ardhje, pa rregullin e golave ​​në fushë kundërshtare. Në rast barazimi pas 180 minutash, do të zhvillohet koha shtesë.  Nëse nuk mjaftojnë, do të gjuhen penalltitë.

Milani dhe Roma, që vijnë nga play off-i, rrezikojnë të përplasen me skuadrat më të forta si Liverpool, Leverkusen, Brighton, Rangers, West Ham dhe Villarreal.

Ndeshja e para të fazës së 1/8-ave do të luhen më 7 mars, ndërsa takimet e kthimit një javë më vonë, pra më 14 mars.

Europa League

Fitueset e grupeve

Atalanta (ITA)

Brighton (ENG)

Leverkusen (GER)

Liverpool (ENG)

Rangers (SCO)

Slavia Praha (CZE)

Villarreal (ESP)

West Ham (ENG)

Skuadrat që fituan play off-in

AC Milan (ITA)

Benfica (POR)

Freiburg (GER)

Marseille (FRA)

Qarabağ (AZE)

Roma (ITA)

Sparta Praha (CZE)

Sporting CP (POR)

 

Conference League

Fitueset e grupeve

Aston Villa (ENG)

Club Brugge (BEL)

Fenerbahçe (TUR)

Fiorentina (ITA)

LOSC Lille (FRA)

Maçabi Tel-Aviv (ISR)

PAOK (GRE)

Viktoria Plzeň (CZE)

Skuadrat që fituan play off-in

Ajax (NED)

Dinamo Zagreb (CRO)

Maccabi Haifa (ISR)

Molde (NOR)

Olympiacos (GRE)

Servette (SUI)

Sturm Graz (AUT)

Union SG (BEL)

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

DIREKT/ Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! Manchester City 1-1 Real Madrid, ndeshja e Champions shkon me shtesë (GOLAT)

DIREKT/ Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! Manchester City 1-1 Real Madrid, ndeshja e Champions shkon me shtesë (GOLAT)