Spektakël në NBA, Boston Celtics fiton me Atlantën dhe prek gjysmëfinalet e play-off

Boston Celtics - Atlanta Hawks

Boston Celtics kalojnë në gjysmëfinalen e play-off-it të Konferencës Lindore në NBA pas një fitoreje emocionuese 128-120 ndaj Atlanta Hawks. Jaylen Brown shënoi 32 pikë dhe Jayson Tatum shtoi 30 pasi Celtics fitoi serinë më të mirë nga shtatë me rezultat 4-2. Ata do të përballen me Philadelphia 76ers, të cilët përfunduan serinë 4-0 kundër Brooklyn Nets fundjavën e kaluar. Celtics janë ekipi më i mirë i mbetur në konferencën e tyre pas fitores së Miami Heat ndaj Milwaukee Bucks. Në një garë me 22 ndryshime të epërsisë, Trae Young, trepikëshi i fundit i të cilit vulosi fitoren për Hawks në ndeshjen e mëparshme, shënoi 30 pikë me 10 asistime.

Megjithatë, vetëm pesë nga ato pikë erdhën në pjesën e dytë pasi Atlanta u zbeh ndërsa ndeshja vazhdonte. Një seri prej 11 pikësh pa përgjigje në çerekun e katërt, duke përfshirë tre pikë rresht nga Brown Tatum dhe Al Horford, i pa Celtics të kontrollonin lojën që rezultoi vendimtare.

“Ne folëm për përfundimin e lojës. Ndjeva ndeshjen e fundit, në pjesën më të madhe, ne ishim mirë, por sonte kishte një tension. Ne e kuptuam se sa e rëndësishme ishte të mos e zgjatnim serinë”, tha Al Horford, basketbollist i Celtics.

Ndeshja e parë e gjysmëfinaleve mes Celtic dhe 76ers zhvillohet në Boston të hënën.

Propozimi i PS, a na duhet një reformë e re anti-korrupsion?