Stilistët përcaktojnë ngjyrën e vitit 2024, nuanca e zgjedhur do ju befasojë

Stilistët përcaktojnë ngjyrën e vitit 2024, nuanca e zgjedhur do ju befasojë

Nëse do të mund ta imagjinonim vitin e ardhshëm si një ngjyrë, cila do të ishte ajo? Mendimi abstrakt është një konsideratë vjetore për ekspertët në Institutin e Ngjyrave, të cilët kalojnë nëpër pistat e modës së lartë, tendencat e dizajnit të brendshëm, momentet e kulturës pop dhe psikologjinë njerëzore për të bërë zgjedhjen e tyre.

Sipas hulumtimit të tyre, nuanca që do të përcaktojë vitin 2024 janë tonalitetet e pjeshkës në tone të lehta. Sipas stilistëve, këto nuanca përcjellin qetësi dhe ndjesi paqeje, raporton CNN.

Ne po kalojmë shumë trazira në jetën tonë dhe kemi nevojë për një ngjyrë që është edukative. Është një nuancë e ngrohtë dhe komode. Dhe është shumë i prekshëm”, tha specialistja e ngjyrave.

Tonet e pjeshkës kanë dominuar pistat e pasarelave Pranverë-Verë 2024, veçanërisht në Milano me shtëpitë italiane si Gucci, Jil Sander dhe Sportmax në krye. 

Në fund të fundit, ngjyra e parë e vitit ishte Sky Blue në 1999.

“Ishte e mrekullueshme, shpresëdhënëse, të gjitha ato gjëra të mrekullueshme që ndjen kur mendon për të ardhmen. Por kishte edhe atë frikë se të gjitha orët do të ndalonin. Pra, kjo ishte sfida jonë. Por për ne ishte e thjeshtë: ngjyra e qiellit, ngjyra e qiejve, ajo që gjendet para nesh", tha ajo.

Nëse viti 1999 kishte të bënte me përqafimin e të panjohurës dhe angazhimin e disa mendimeve për qiellin blu, Pantone përshkruan një tërheqje të qetë brenda për vitin 2024.

“Në vitin 2023, ne festuam daljen nga 'sëmundja' e vitit të kaluar. Ne mendojmë se vitin e ardhshëm, me kaq shumë vërtitje në atmosferën përreth nesh, do të ketë nevojë për pak qetësi, pak qetësi, pak pushim dhe kjo është ajo që Peach Fuzz do të jetë për ne”, tha Eisman.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

NATO ngre alarmin! Sulmi rus kundër vendeve të NATO-s është afër

NATO ngre alarmin! Sulmi rus kundër vendeve të NATO-s është afër