Supë krem brokoli nga zonja Vjollca

Supë krem brokoli

2-3 qepë të njoma

500 gr brokoli

200 gr patate

150 ml qumësht ( 1 filxhan çaji)

kripë

700 ml ujë

Dekori :

kubik bukepak vaj ulliri

boçe të vogla brokoli

Përgatitja:

Grijmë qepën hollë dhe kaurdisim me 1 lugë gjelle vaj. Presim brokolin në boce e shpëlajmë mirë me ujë të bollshëm dhe I vendosim në tenxhere ku kaurdisim qepën, patatet në kubikë të vegjël, 700 ml ujë, kripë dhe e lëmë të ziejë për 20 minuta. Ruajmë disa boce brokoli për dekor dhe kalojmë supën në blender dore, e kthejmë në krem. Shtojmë qumështin rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi. Në një tigan me vaj kaurdisim kubikë buke sat ë zverdhen pak. Servirim supën duke shtuar në të 1 lugë gjell vaj ulliri, kubikë buke dhe 2-3 boce të vogla brokoli.

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Gara për kreun e Prokurorisë së Tiranës, KLP skualifikon me shumicë votash Kreshnik Ajazin