Supë krem finok me patate nga zonja Vjollca

Supë krem finok me patate

Përbërësit:

800 gr finok

1 qepë

300 gr patate

1 lugë çaji fara finoku

ujë

kripë dhe piper të zi

150 ml qumësht ( 1 filxhan çaji)

20 gr djath grana

 20 gr bajame ( opsionale)

Përgatitja:

Qërojmë patatet dhe I presim në kubikë të vegjël. Finokun e presim në fije. Vendosim tenxheren në zjarr dhe kaurdisim qepën me 2-3 lugë gjelle vaj ulliri për 3-4 minuta. Shtojmë finokun me patatetdhe farat e finokut I përziejmë për 2 minuta dhe I mbulojmë me ujë aq sa është niveli I perimeve. Vendosim kapakun dhe I lëmë perimet të ziejnë për 20-25 minuta. Rregullojmë shijen me kripë dhe kalojmë suupën në blender dore e kthejmë në krem. Shtojmë qumështin, djathin grana. I përziejmë dhe sat ë japim një valë. Ndërkohë nëse dëshironi ti jepni më shumë shije kaurdisim pak feta bajame sat ë verdhen dhe e spërkasim supën para se ta servirim.

 

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Zyrtari i OKB-së: Rusia ka rrëmbyer 230 mijë fëmijë ukrainas