Supë krem patate me kërpudha nga zonja Vjollca

Supë krem patate me kërpudha

Përbërësit:

2 lugë gjelle vaj ulliri

1 qepë

2 patate

1 litër lëng perimesh ose ujë

kripë

1/2 gotë qumësht

1 lugë gjelle gjalp dhe 1 lugë gjelle vaj

1 thelpi hudhër

5 kërpudha champignon

2 lugë gjelle parmixhano i grirë

2 lugë gjelle kopër

Përgatitja:

Në një tigan me 2 lugë gjelle vaj ulliri kaurdisim qepën të prerë në kubikë e lëmë sat ë zbutet pak për 3 minuta dhe më pas shtojmë patatet të prera po në kubikë I përziejmë për 2-3 minuta dhe shtojmë në tenxhere 1 litër lëng perimesh ( ose ujë) shtojmë kripë dhe I lëmë të ziejnë për 15-20 minuta deri sa patatja të ketë zjerë plotësisht. Më pas kalojmë supën në blender dhe e tkhejmë në krem. Ndërkohë që supa zien në një tigan tjetër shkrijmë 1 lugë gjelle gjalp, dhe 1 lugë gjelle vaj dhe shtojmë 1 thelpi hudhër për të aromatizuar yndyrën. Shtojmë kërpudhat të prera në gjysmë feta ose në kubikë të vegjël kaurdisim kërpudhat në temperatura  të lartë deri sa ato të ulin volumin dhe të skuqen më pas I shtojmë në supën e gatuar I trazojmë duke shtuar dhe 2 lugë gjelle parmixhano të grrië e lëmë djathin të shkrijë në fund, shtojmë 2 lugë gjelle kopër të grirë dhe piper të zi nëse e dekroni e shërbjemë të ngrohtë.

 

 

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Kievi: 240 fëmijë të vrarë dhe 436 të plagosur që nga fillimi i luftës