Supë me thjerrza dhe spinaq nga zonja Vjollca

Supë me thjerrza dhe spinaq

1 qepë

2 karrota

2 degë selino

2 thelpinj hudhër

1 gjethe dafinë

Rigon dhe borzilok ( i thatë)

350 gr domate

200 gr thjerrza

1.2 litër lëng perime ose ujë

300 gr spinaq

2 lugë gjelle uthull

pak vaj ulliri

kripë dhe piper të zi

Përgatitja:

Vendosim thjerrëzat ne ujë për të zbutur ose I japim nje valë nnë temperaturë mesatare. I kullojmë dhe I lëmë mënjane. Në një tenxhere kaurdisim qepën të prerë në kubikë. Pasi qepa të jetë zverdhur pak shtojmë njëherësh karrotën të prerë në kubikë po ashtu dhe selinon I kaurdisim sëbashku me qepën për 2-3 minuta. Shtojmë hudhrat dhe erzat dhe sa ti japim nje perzierje menjehere shtojme domatet te qeruara dhe te prera ne kubike si dhe thjerrzat, lengun e perimeve. Rregullojme temperature të jete mesatare dhe I leme te ziejne per 20 minuta shtpjme spinaqin e leme 2-3 minuta ujin dhe 2 lugë gjelle uthull rregullojme shijen me kripë dhe piper të zi dhe servirim supën të ngrohtë me bukë të thekur.

 

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Kush e mendonte Tiranën si dje?