‘Tingujt e kujtesës’, arti përballë diktaturës! Spaçi dhe historia e këngës ‘Në pijetore jam ulur’! Ish-i burgosuri: Donin të na vrisnin edhe ëndrrat

“Tingujt e kujtesës” një mbrëmje e veçantë ku ndërthurej muzika dhe poezia me dëshmitë historike, sollën emocione të pazakonta mbrëmjen e 30 majit, në sallën e Qendrës Kulturore të Katedrales Ortodokse në Tiranë.

Kënga “Në pijetore unë jam ulur”,  e njohur gjerësisht në publik, kishte deri më dje një histori të panjohur. Ajo është krijuar nga një grup artistësh të burgosur politik në Spaç, në vitet ‘70. Historia e krijimit të saj është zbuluar nga muzikanti Bujar Bakalli, edhe ai i burgosur politik në Spaç në vitet ’70. Sipas tij, kompozitori i kësaj kënge është Andon Vanko, vargjet janë shkruar nga Astrit Delvina dhe Gezim Medolli, ndërsa orkestrimi i saj ishte realizuar nga trompisti Ali Hoxha. Pas krijimit të saj, kënga ishte kënduar në burgun e Spaçit, 5 apo 6 të diela rresht, ne ato pak orë të lira që të burgosurve,  ju lejohej nga komanda e burgut, të  kalonin kohë, në një ambient që quhej salla e lojërave. Refreni i këngës, po sipas dëshmisë së Bujar Bakallit,  këndohej nga një kor të burgosurish që drejtohej nga basi i mirënjohur Lukë Kaçaj. Të gjithë këta artistë të shkëlqyer ishin të burgosur njëkohësisht në Spaç.

Por, kjo këngë ishte vetëm njëra prej krijimeve të artistëve të burgosur në këtë kamp-burg, të cilët u rikujtuan në edicionin e dytë të “Tingujve e kujtesës”, organizuar nga Kujto.al, e mbështetur nga Ambasada e Zvicrës dhe fondacioni Konrad Adenauer.

Poezi nag Visar Zhiti, Havzi Nela, Maks Velo e Sadri Ahmeti si dhe kenge e instrumentale , te cilat te gjitha lidheshin me temen e 50 vjetorit tԯ revoltës së Spaçit, u interpretuan  nga grupi i artistëve që sollën emocione të forta në këtë koncert si aktorja Ema Andrea, mezosopranoja Vikena Kamenica, baritoni Ylber Gjini, këngëtari Tomi Kondakçi i cili po ashtu ka qenë ish i burgosur politik në Spaç, pianistja Kristina Laço, violiniçelistja Dorina Laro dhe violinisti Fatos Badulla.

Pjesa dërrmuese e pjesëve muzikore ishin përpunuar nga kompozitori Endri Sina dhe sjellë në linjat e muzikës së dhomës. 

“Tingujt e kujtesës” u organizua në nderim të 50 vjetorit të Revoltës së Spaçit, e cila kumoi me 21 maj të vitit 1973, dhe u shtyp dhunisht nga regjimi komunsit duke çuar në pushkatim katër djem të rinj Skënder Daja, Pal Zefi, Hajri Pashaj dhe Dervish Bejko.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra