Dorëheqjet në Kadastrën e Vlorës, Lame: Raste të tilla në Durrës, Lezhë, Elbasan e Shkodër, kanë rënë piramidat e vjetra

ELBASAN- Kreu i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame ka komentuar dorëheqjet e njëpasnjëshme në Vlorë, ku sipas tij është një tregues i qartë se sot paligjshmërinë nuk e mbron askush. Nga Elbasani, pyetjes së bërë nga gazetari i Report Tv, Aldo Kozarja, se përse Kadastra e Vlorës nuk "po gjen paqe", ku vetëm brenda 1 muaji janë dorëhequr 3 drejtorë, Lame iu përgjigj me paralajmërimin se Vlora nuk do të jetë qyteti i vetëm. Këto deklarata, Lame i bëri teksa shpërndau tapitë për 134 familje në Elbasan.

"Probleme si ky i Vlorës do të dëgjoni në shumë qytete t tjera. Do të dëgjoni në Elbasan, Shkodër, Sarandë, ndoshta dhe në Lezhë. Nuk gjen në Vlorë durim, për një arsye shumë të thjesht kanë rënë piramidat e vjetra të ndërhyrjes së pushtetit dhe nuk ka asnjë që të mbrojë paligjshmëri", tha Lame.

Pas dorëheqjes së 'bordit', konkretisht të drejtoreshës së këtij institucioni, Elona Hodaj dhe zv/drejtorit, Krenar Xhemali, Kadastra e Vlorës do funksionojë me drejtues të komanduar. Hodaj dhe Xhemali dhanë dorëheqjen më 8 tetor dhe shkak është bërë një vendim i Gjykatës së Lartë për një pronë në bregdet në Jalë.  Në datën 11 shtator zbarkoi në këtë institucion anti-krimi ekonomik, ndërsa në hetim u  vendosur 23 punonjës, pasi akuzohen se kanë tjetërsuar pronën e një personi në Jalë duke ia kaluar një tjetri Report Tv siguroi edhe një urdhër, që ish-drejtori Almadhi në 25 qershor 2019 lëshoi për një hetim për 21 specialistë lidhur me tjetërsimin kësaj prone. Mes specialistëve të hetuar ishte dhe Alteo NazerajKy i fundit u emërua më pas drejtor, po dha dorëheqjen dhe në vendin e tij erdhi Hodaj.

Ndërkohë edhe në Durrës, ish-kreu i Kadastrës, Liridon Pula është në burg për shpërdorim detyre.

B.K./G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dejon: 10/10/2019 07:05

  Aty te hipoteka e vlores jane te gjithe me probleme hiq Pjero evgjitin qe eshte per burg pa gjyq fare

  Përgjigju
 • Vlora live: 09/10/2019 23:14

  Po si mund te flasesh ti per korupsion kur ti je krye i koruptuar perdor punonjesit per veprime te pa ligjeshme dhe kete gje e ke kthyer ne model pune

  Përgjigju
 • erisi: 09/10/2019 20:59

  Ti je korruptuar se gjith te korruptuarit ore mashtrus.Hallexhinjt te shkruajn per zgjidhje hallesh dhe ti i kerkon hipotekes se Shkodres dokuentacionin dhe je aq i pa djallzuar sa nuk e kupton qe ata te dergojn cfar duan se nuk ka idiot qe te dergon letra per ti ber gropen vetes.Ti je kryemashtrusi dhe kryehajduti i pronave.

  Përgjigju
 • Anila: 09/10/2019 18:01

  Ndoshta dhe ne Lezhe thua? Po jo mor maskara se je ti ai qe e vure ne Lezhe ne Shkoder ne gjithe Shqiperine njerez te pakualifikuar. Ajo e Vlores qe ka dhene dorheqjen e ka dhene se nuk duron presionin qe ju i atribuoni!i jepni nje vend pune pastaj i shfrytzoni per te firmosur cfare urdheroni ju. Ne Lezhe kane vijuar ndertimet per gjate bregtetit te Shengjinit dhe Reres se Hedhur, dhe ju rrini e beni sehir.Pse duhet t ju besoj populli?!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Mahniti të gjithë me stilin e veshjes, Marina Vjollca shkëlqen në Javën e Modës në Milano

FOTO/ Mahniti të gjithë me stilin e veshjes, Marina Vjollca shkëlqen në Javën e Modës në Milano