U kap me armë në makinë, gjykata e Lezhës dënon me 5 vite burg Nikoll Sherrnikun, i njohur si 'ushtar' i Ervis Martinajt

U kap me armë në makinë, gjykata e Lezhës dënon me 5 vite burg Nikoll Sherrnikun, i njohur si 'ushtar' i Ervis Martinajt

Nikoll Sherrniku

Nikoll Sherrniku, i arrestuar pasi udhëtonte me një mjet të blinduar me armë automatike dhe radio më 17 gusht 2022 në Shëngjin, u dënua nga Gjykata e Lezhës me 5 vjet burg. Më të njëjtin dënim u dënua edhe Flutura Berisha, e cila në momentin e arrestimit ndodhej në timonin e makinës së blinduar të Sherrnikut. 

Ky i fundit është deklaruar fajtor dhe dënuar edhe për akuzën e ”Largimit nga vendi i caktimit nga gjykata për të qëndruar”, pasi kishte thyer masen e sigurisë arrest në shtepi. Nikoll Sherrniku, dyshohet si i përfshirë në grupin e Ervis Martinajt, ndërsa ishte edhe shok i Brilant Martinajt, i cili u vra në atentatin e mbikalimit të Fushë Krujës.

Sherrniku, rezulton i dënuar edhe më parë, pasi gjykata e Lezhës e ka gjetur fajtor për akuzën e “Përkrahjes së autorit të krimit” dhe dënuar me 3 vjet e 4 muaj burgim për ngjarjen e vrasjes së punonjësit të policisë, Xhulio Prela.

Sherrniku së fundmi teksa ndodhej në burg, i është caktuar një tjetër masë sigurie për akuzën e "Sigurimit të kushteve për të kryer vrasje" lidhur me ngjarjen e ndodhur në "Don Bosko" ku mbeti e vrarë kamarierja e lokalit dhe u plagosën 4 persona të tjerë.

Kujtojmë se Gjykata e Tiranës la në burg Nikoll Sherrnikun për ndihmën ndaj autorëve të masakrës në lokalin e Fatjon Muratit në Tiranë të cilëve u dha targën e automjetit. Një koleg në servisin ku 28-vjeçari ka punuar në Gjermani, u ka thënë hetuesve se i dyshuari do merrte 3 targa të huaja që do përdoreshin nga “shefi” i tij Ervis Martinaj në Shqipëri.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 07/11/2023 01:31

    5 vjet! Ky vetem per armet duhej denuar me 7 vjet,pa llogarritur te tjerat!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë