U konfirmua në detyrë, Ardian Dvorani: Situata në Gjykatën e Lartë është alarmante

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë Ardian Dvorani

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë Ardian Dvorani e priti i buzëqeshur vendimin e Komisionit të Vettingut, që e konfirmoi në detyrë. Ai kishte një thirrje për kolegët, që të gjithë duhet të jenë përballë KPK në seancë, pavarësisht vendimit që mund të merret. Më pas Dvorani u ndal te situata te Gjykata e Lartë, e cila sipas tij është alarmante, pasi ky institucion ka mbetur me vetëm 6 anëtarë, ndërsa presin 24 mijë dosje për t’u shqyrtuar.

U paraqita në respekt të Kushtetutës dhe ligjit për t’u ballafaquar me komisionin personalisht dhe për të treguar të vërtetën. Gjyqtarët duhet të paraqiten kushdo qoftë vendimi. Ndihem mirë, që Komisioni e vlerësoi karrierën time dhe mënyrën e jetesës si pozitive dhe kjo më bën të përmirësohem edhe më tej në të ardhmen.

Gjykata e Lartë është në vështirësi objektive, pasi numri i gjyqtarëve nuk ka qenë i plotë, në vitin e fundit është i përgjysmuar dhe në këto momente, pasi disa nga kolegët janë të pezulluar dhe numri është i kufizuar. Ne po bëjmë të pamundurën për të përballur ngarkesën.

Por situata është alarmante, zgjidhjet nuk mund ti japë gjykata e Lartë, pasi nuk e plotëson ajo numrin e gjyqtarëve. Detyra jonë është që të gjykojmë cështjet emergjente, të zgjidhim ato që mund të zgjidhim.

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë Ardian Dvorani


Lajmi kryesor:

Shkarkohet ish-krahu i djathtë i Llallës, Gashi ngec në Vetting, konfirmohen Dvorani e Faqolli


//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Stuhi dhe reshje shiu, anulohet koncerti i organizuar nga bashkia e Vlorës për Ditën e Pavarësisë