Ursula von der Leyen: Në Tiranë, Komisioneri Europian i menaxhimit të krizave

Ndërkohë Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka shkruar në Twitter se të mërkurën, do vij në Tiranë Komisioneri Europian i menaxhimit të krizave Janez Lenarčič.

“Sapo pata një telefonatë me kryeministrin shqiptar Edi Rama i cili më tregoi për situatën e vështirë pas tërmetit. Kam shumë respekt për popullin shqiptar që ka qëndruar i qetë pavarësisht rrethanave. Dua që ata të dinë që BE është në anën e tyre me dhembshuri dhe me veprim. Janez Lenarčič do të udhëtojë për në Shqipëri të mërkurën. Unë i kam kërkuar atij që të më mbajë të informuar nga afër për situatën.”, shkruan Ursula von der Leyen në Twitter.

Janez Lenarčič është është pjesë e kabinetit të ri të Komisionit Europian. Ai është një diplomat me 30 vite eksperiencë në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe menaxhimin e krizave.


Lajmi kryesor:

SOLIDARITETI BOTEROR/ Merkel letër Ramës: Gjermania dhe BE në ndihmë të Shqipërisë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?×

Lajmi i fundit

John

Kosovë, 12 viktima dhe 188 raste pozitive me Covid-19 në 24 orët e fundit