Vatikani: Papa lutet për Maradonën, kujton me dashuri takimin me të

Papa Françesku e ka kujtuar Diego Maradona në lutjet e tij pasi mësoi për vdekjen e legjendës së futbollit, tha Vatikani.

Zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha se Papa, pasi u informua për vdekjen e Maradonës, "mendon me kënaqësi për kohën kur ata takuan në këto vite dhe e kujton atë në lutje". Ai tha se Francis ishte lutur edhe për Maradonën ditët e fundit kur mësoi për problemet e tij shëndetësore.

Papa i lindur në Argjentinë, një tifoz i zjarrtë i futbollit, veçanërisht i ekipit argjentinas San Lorenzo, u takua me Maradona në Vatikan në 2014 gjatë një audience të veçantë në lidhje me një futboll ndeshje bamirësie. Me atë rast, Maradona i dhuroi Papës një fanellë futbolli, të stampuar me emrin "Francisco".

Ndërsa Vatican News e quajti Maradona një "lojtar të jashtëzakonshëm futbolli, një njeri të brishtë", duke thënë se jeta e tij u shënua në momente të ndryshme "nga murtaja e drogës".


Lajmi kryesor:

Arresti kardiak i merr jetën legjendës Diego Maradona! Argjentina shpall 3 ditë zi kombëtare! Rama: Moment trishtimi për vdekjen e Mozartit të futbollit


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të ketë shitblerje të votës edhe më 25 prill?×

Lajmi i fundit

John

Sulmohet e reja në Tiranë, dërgohet në spital me hematoma! Mjekët njoftojnë policinë: Vajza po kthehej në banesë, i rrëmbyen varësen dhe...