Vatikani: Papa lutet për Maradonën, kujton me dashuri takimin me të

Vatikani: Papa lutet për Maradonën, kujton me dashuri takimin me të

Papa Françesku e ka kujtuar Diego Maradona në lutjet e tij pasi mësoi për vdekjen e legjendës së futbollit, tha Vatikani.

Zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha se Papa, pasi u informua për vdekjen e Maradonës, "mendon me kënaqësi për kohën kur ata takuan në këto vite dhe e kujton atë në lutje". Ai tha se Francis ishte lutur edhe për Maradonën ditët e fundit kur mësoi për problemet e tij shëndetësore.

Papa i lindur në Argjentinë, një tifoz i zjarrtë i futbollit, veçanërisht i ekipit argjentinas San Lorenzo, u takua me Maradona në Vatikan në 2014 gjatë një audience të veçantë në lidhje me një futboll ndeshje bamirësie. Me atë rast, Maradona i dhuroi Papës një fanellë futbolli, të stampuar me emrin "Francisco".

Ndërsa Vatican News e quajti Maradona një "lojtar të jashtëzakonshëm futbolli, një njeri të brishtë", duke thënë se jeta e tij u shënua në momente të ndryshme "nga murtaja e drogës".


Lajmi kryesor:

Arresti kardiak i merr jetën legjendës Diego Maradona! Argjentina shpall 3 ditë zi kombëtare! Rama: Moment trishtimi për vdekjen e Mozartit të futbollit


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit