Nuk justifikoi 950 mijë dollarë pasuri, Vettingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë Fatmira Hajdarin! SHBA-të i hoqën vizën

Nuk justifikoi 950 mijë dollarë pasuri, Vettingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë Fatmira Hajdarin! SHBA-të i hoqën vizën

Fatmira Hajdari

Fatmira Hajdari ka dalë përfundimisht nga sistemi i drejtësisë. Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK-së për shkarkimin e Hajdarit, ish-bashkëshortja e Azem Hajdarit.

Hajdari u shkarkua me arsyetimin se nuk justifikonte me burime të ligjshme një pasuri me vlerë rreth 950 mijë USD. Në konkluzionet për pasurinë, thuhet se ish-gjyqtarja e Apelit të Tiranës nuk e ka deklaruar plotësisht pasurinë, ka bërë deklarim të pamjaftueshëm, nuk ka shpjeguar bindshëm burimin e pasurive si dhe ka bërë përpjekje për të fshehur një pjesë të pasurisë.

Kryefjala e vendimit për shkarkimin e Fatmira Hajdarit nga detyra është pallati 10-katësh në zonën e njohur si ‘Vilat Gjermane’ në Tiranë. Nga hetimi 19-mujor, ka rezultuar se pallati është ndërtuar pa leje, nuk është deklaruar fillimi i investimit në ILDKP, nuk ka deklaruar fillimin e punimeve, nuk justifikon investimin me para të ligjshme si dhe më vonë del se trualli nuk është më 454 m2, por është rreth 900 m2.

Trupa gjyqësore e KPA përbëhej nga Natasha Mulaj kryesuese, Ina Rama relatore, Albana Shtylla, Rezarta Schuetz, Sokol Çomo anëtarë.

Iu hoq viza amerikane

Hajdari nuk kaloi as testin e pastërtisë së figurës, pasi sipas KPK-së dhe Drejtorisë për Sigurimin e Informacionit të Klasifikuar, ka fshehur faktin që Ambasada Amerikane i ka hequr vizën për të udhëtuar drejt SHBA.

Drejtoria për Sigurimin e Informacionit të Klasifikuar, në bashkëpunim me SHISH, ka hartuar dy raporte për pastërtinë e figurës të gjyqtares së Apelit Fatmira Hajdari, për llogari të Komisionit të Vetingut. Në 2 nëntor 2017, DSIK i ka dërguar një raport Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, duke konstatuar se Hajdari ishte e përshtatshme për të vijuar detyrën. Ndërkaq, në tetor 2019, DSIK ka ndryshuar mendim, duke referuar një raport tjetër në KPK, me konstatimi se Hajdari nuk është e përshtatshme për të vijuar detyrën si gjyqtare. Sipas DSIK, Fatmira Hajdari është pjesë e gjyqtarëve dhe prokurorëve, të cilëve Ambasada Amerikane në Tiranë u ka hequr vizat si të korruptuar.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • KASEM KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 25/10/2022 12:33

  Shikono fytyrën e Fatmira Superhajdarja me 7 klas shkoll gjukatse. O çfar i kan bo Shqipris tipat si Salhe bajga me shok. E axemi heroi demokracis një hajdut kriminel superdebil. Pu, pu, pu, pu, çi ka pa bytha Shwiptarve.

  Përgjigju
 • Jimmy: 24/10/2022 20:41

  Kjo baxhella shiko fytyren si travesty! Mjer ne qe na kan rjepur e vazhdojn te na rjepin

  Përgjigju
 • Lea: 24/10/2022 20:20

  ik shijo parat moj zonje se ka dhe me keq se mund te perfundosh ne spak,atje sdel me pastaj

  Përgjigju
 • Amadei: 24/10/2022 20:11

  Shikoja fetyren dhe pastaj thuaj a ben drejtesi kjo…

  Përgjigju
 • Hasani nga Kucova: 24/10/2022 19:48

  Nuk justifikon 900 mije dollare ? Po ndjekja penale nuk ka filluar akoma ? Apo fillon per ata qe vjedhin nje traste domate per te ushqyer femijet ?Me duket se gjyqtare dhe ish gjyqtare jane te nje kallepi.

  Përgjigju
  • Dakord: 25/10/2022 08:56

   Mos nxito se ka filluar hetimi per keta ish prokurore dhe gjyqtare qe nuk kaluan vettingun. I pari qe u denua dhe sekuestrua perveç llalles ishte prokurori fusha. Te gjithe do hetohen mos kij merak. Sa per vjedhesin e domateve, hajduti mbetet hajdut. Vjedh aq sa e ka takatin. Nuk ka hajdut te vegjel e te medhej ka vetem hajdute. Persa i perket fjalise se fundit te komentit tuaj kam frike se ke te drejte. Kam filluar te mendoj qe disa gjyqtare dhe ish gjyqtare i kane "hapur dosje" njeri tjetrit se kane shkembyer favore. Shpresoj te jene pak.

  • Makiwa: 24/10/2022 21:37

   Fjal me vend.shtet i degjenerum.

 • Mario: 24/10/2022 19:42

  Familje kriminelesh.

  Përgjigju
 • Papi: 24/10/2022 19:05

  Ore ne cdo hale dhe vend vetem shba mjaft se na merziten , cdo te thote kjo nese ste duan ata je i keq ? Ata duan te vendosin kukulla ne krye te shtetit dhe pastaj bejne cfare ju do qejfi me kolonite

  Përgjigju
  • Fotaqi: 25/10/2022 09:25

   Po kjo as shkolle ska patur. Kur e beri atehere Moisiu gjyqtare u habiten te gjithe. Ia kisha borxh Azemit tha. Mendoje e bija qe gjoja eshte shkolluar ne amerike se me cfare lekesh eshte shkolliar. Dhe donte te vihej ne krye te PD.

  • Bim: 24/10/2022 20:19

   Po,pra vetem kusaret,kriminelet,te korruptuarit dhe sahanlepersit qe u shkojne mbrapa ulerijne per sovranitet kur dhe vendet me te zhvilluar e kane kufizuar sovranitetin e tyre ne BE

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash