Vrasja e Klodjan Rashës, kalon për gjykim çështja ndaj ish-efektivit Nevaldo Hajdaraj! U kërkua ndryshimi i akuzës dhe gjykimi i shkurtuar

Për herë të parë pasi vrau me dashje të riun Klodian Rasha mëngjesin e datës 8 dhjetor 2020 polici Nevaldo Hadëraj u ballafaqua në seancën e gjyqit me babain e viktimës, ku i kërkoi falje. Rezultati i hetimeve të prokurorisë e pranoi edhe gjykata e cila kaloi çështjen në gjykim.

Hadëraj kërkoi gjykim të shkurtuar, kërkesë e cila gjykata u tërhoq për tu shprehur në një moment tjetër, kur çështja t'u kaloj treshes së gjyqtarëve.

Ndërsa Qazim Rasha në përfundim të seancës tha se historia e tij s'duhet t'i ndodh asnjë djali e vajze shqiptare.

"Shpresoj që tragjedi të tilla asnjë familje të mos i përjetojë. Asnjë zemre nënë të mos plagoset, asnjë zemër vajze dhe djali të mos vritet në një mënyrë makabre si puna e djalit tim", tha Qazim Rasha. 

Avokati i Hadërja, Adriatik Cani kërkoi të ndryshohej akuza e vrasjes me dashje duke u kthyer në hetimin fillestar të vrasjes në kapërcim të kushteve të mbrojtjes së nevojshme.

Për minuta të tëra jashtë gjykatës qëndruan edhe të afërmit e tjerë të Klodianit, mes tyre xhaxhai dhe vëllai i tij.Klodian Rasha, u vra në orët e mëngjesit të 8 dhjetorit, dhe është qëlluar nga një distancë prej 5 metrash largësi nga punonjësi i policisë, Hajdaraj. Pamjet filmike kryesore të sekuestruara nga prokuroria e Tiranës, e tregonin qartë veprimin e policit, ku para kamerës së një servisi në Laprakë, duket se është pozicionuar për të qëlluar me armën e shërbimit në drejtim të personit që ai po ndiqte. Në filmim, sipas grupit të hetimit, dallohet se viktima është larguar me vrap. Ndërkohë nga një distancë shumë e afërt prej 5 metrash, polici i pozicionuar i shtrirë në trotuar ka hapur dy herë zjarr drejt tij.

Vrasja e Rashës pasoi një valë protestash dhe tensione politike.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:21
Flet jashtë gjykatës babai i Klodjan Rashës: U vra në mënyrë makabre, tragjedi të tilla asnjë familje të mos i përjetojë

Babai i 25-vjeçarit Klodjan Rasha i cili u vra 8 dhjetorin e vitit të kaluar nga efektivi i forcave "Shqiponja", Nevaldo Hajdaraj, ka folur për mediat e pranishme jashtë gjykatës së Tiranës ku u zhvillua seanca paraprake për këtë çështje.

"Shpresoj që tragjedi të tilla asnjë familje të mos i përjetojë. Asnjë zemre nënë të mos plagoset, asnjë zemër vajze dhe djali të mos vritet në një mënyrë makabre si puna e djalit tim", tha Qazim Rasha. 

Ora 11:08
Kalon për gjykim çështja ndaj ish-efektit që vrau Klodjan Rashën! Mbrojtja kërkoi ndryshim të akuzës dhe gjykim të shkurtuar

Ish-efektivi Nevaldo Hajdaraj sot para gjykatës

1 / 9

Ish-efektivi Nevaldo Hajdaraj sot para gjykatës

2 / 9

Ish-efektivi Nevaldo Hajdaraj sot para gjykatës

3 / 9

Ish-efektivi Nevaldo Hajdaraj sot para gjykatës

4 / 9

Qazim Rasha babai i Klodjan Rashës

5 / 9

Qazim Rasha babai i Klodjan Rashës

6 / 9

Qazim Rasha babai i Klodjan Rashës

7 / 9

Klodjan Rasha

8 / 9

Klodjan Rasha

9 / 9

Kalon për gjykim çështja e ish policit të shqiponjave, Nevaldo Hajdaraj. Avokati i ish policit kërkoi ndryshimin të akuzës nga vrasje me dashje në vrasje në kapërcim të kushteve teë mbrojtjes seë nevojshme

Ndërkohë që gazetari i Report Tv, Arsen Rusta raporton se Nevaldo Hajdaraj ka kërkuar gjykim të shkurtuar. Megjithatë do të jetë trupi gjykues që do të marri çështjen që do të vendosë.

K.T./I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e largon dot Sali Berisha nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Plani i ri i Izraelit është të 'zvogëlojë', jo të zgjidhë konfliktin palestinez