Vrau me plumb në kokë truprojën e Ervis Martinajt, shihni saktësinë në qitje të komandos Merviol Bilo (VIDEO)

Merviol Bilo, komandoja 41-vjeçar që dyshohet se vrau Fabian Gaxhan, krahun e djathtë të Ervis Martinajt në ish-bllok me një plumb në kokë mbrëmjen e të enjtes në ish-bllok, cilësohet si një qitës i shkëlqyer i Forcave të Armatosura. Këtë e tregon edhe një video në emisionin "Zoom In" ku ai tregon aftësitë e tij në qitje gjatë një stërvitje në bazën ushtarake të Zall-Herrit. Si një nga ushtarakët më me përvojë dhe me aftësi të jashtëzakonshme luftarake, Bilo është dekoruar dhe vlerësuar maksimalisht nga shteti shqiptar për angazhimin e tij në forcat komando. Në videon që shihni më lart, duket aftësia e komandos në qitje. Krahas saktësisë në objektiv, Merviol Bilo, bie në sy edhe për veprimet me shpejtësi dhe saktësi, aftësi këto të cilat i ka shfaqur edhe natën e konfliktit, ku vrau një person dhe plagosi dy të tjerë.

Merviol Bilo dhe viktima Fabian Gaxha

Krahas detyrës si komando, Bilo punonte edhe si truprojë privat i këngëtares Elvana Gjata. Meriol Bilo gjatë sherrit të enjten në lokal "Monopol" në zonën e ish-bllokut mes Ervin Matës, i fejuari i Elvana Gjatës dhe Fabian Gaxhës, qëlloi këtë të fundit me një plumb në kokë, ndërsa plagosi Ervis Martinajn dhe Eljo Haton. Meriol Bilo ndodhej në një tavolinë me Ervin Matën dhe Fabjol Alushin. Të tre, menjëherë pas ngjarjes, janë larguar me shpejtësi dhe vijojnë të jenë në kërkim. Mbrëmjen e djeshme u arrestua në Kakavijë, Geldo Hoti, 37-vjeç i cili dyshohet se ka qenë me tre të tjerët natën e ngjarjes si dhe mendohet se ka qëlluar me armë.  

Merviol Bilo, komando i Forcave të Armatosura gjatë një stërvitje

Merviol Billo ka kryer me sukses edhe një mision sekret në vitin 1998 në zonën mes Malit të Zi dhe Kosovës për të marrë të kartën regjistruese të një avioni vëzhgues i rrëzuar në këtë zonë malore. Koha kur komandoja ka kryer misionin me efikasitet të plotë, përkon me periudhën e luftës në Kosovë. I stërvitur nga forcat speciale amerikane “Green Berrets”, ai ka kryer misione ushtarake edhe në Irak, Afganistan dhe Çad. 

Merviol Bilo, komando i Forcave të Armatosura

Siç bëjnë shumë pjesëtarë të forcave të rendit, ndër ta edhe nga trupat komand, kur janë jashtë shërbimit, punojnë si bodigard, pasi ligji aktual nuk e pengon një gjë të tillë. Vlen të theksohet se nga radhët e trupave komando janë konstatuar disa raste kur janë implikuar në vepra të rënda penale, si grabitja e blindave të bankave në Qafë Kashar apo edhe në disa ngjarje kriminale në Elbasan, ku falë përgatitjes së tyre ushtarake arrijnë të realizojnë me sukses qëllimet për të cilat nisen. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • asd: 10/10/2018 10:01

  Komando ka qelluar per vetembrojtje. Mund te denohet vetem per shkelje rregullash.

  Përgjigju
 • matrix: 09/10/2018 17:41

  Nuk te njoh vis martini

  Përgjigju
 • matrix: 09/10/2018 16:18

  Vetembrojtje apo jo aftesite ushtarake te nje komandoje te irakut apo afganistanit me cdo lloj personi tjeter sado te rrezikshem eshte si te thuash nje 20 vjecar kunder nje 5 vjecari.mos e beni hero se vrau nje te ri dhe plagosi rende dy te tjere per nje cop shu....

  Përgjigju
 • Tani: 08/10/2018 23:37

  Merviol te uroj fat ne jete. ke vepruar sic duhet je hero i kombit nena jote krenare per ty. uroj ti digjet shpirti ne ferr ktij pleres qe ja hape trut edhe ktyre te tjerve qe fatkeqsisht nuk i pastrove qe sot. avash avash do i vi dita ktyne. ca lesh trimash jan kto qe nxjerrin pistoleten pa paramendu pasojat. kush esht ai monster ne ftyr qe ngacmoka elvana gjaten apo kedo femer. fakti qe keni motrat kurva sdo te thot qe jan te gjitha. jeni komplet njerez te tromaksur sepse juve ju urren kushdo dhe mund tju vras kushdo ne cdo moment. Merviol Bilo HERO

  Përgjigju
 • Nik: 08/10/2018 00:26

  O Zeqir po ai mund te kete pasur armen me leje per profesionin qe kryen dmth ruajte personi (bodyguard) dhe eshte rrogetar prane ketin subjekti dmth personi , dhe ka per detyre ta mbroje ate. E vetmja gjè qe une e quaj gabim eshte pse u largua nga vendngjarja. Te kishte pritur aty policine te kishte dorezuar armen dhe te kishte denoncuar versionin e tij te fakteve. Gjthm i referohemi aq sa dime nga shtypi

  Përgjigju
 • Niku: 07/10/2018 18:10

  Zoti ja befte hallall Berviolit dhe i lumte dora, sepse lloj lloj plehrash qe ju duket vetja te forte has ne cdo cep te shqiperise, qe kujtojne se me leket e tyre te felliqura kane ne dore cdo gje, dhe jeten e njerezve te pafajshem. Me vjen keq per familjen e tij, dhe vuajtjen e peripecite qe po kalojne, por ai dhe kushdo si ai e meritonte ate plumb ne balle. Ti behet mesim kujdo qe i duket vetja i forte, qe mendos se eshte i paprekshem prej lekeve qe ka, por ta dine se plumbi spyet asnje, as ate kastravecin “Stresin” e Sali Lushes, qe kujton se eshte i forte prej njohjes se te atit, as ate buze qumshin Noizin, e askend tjeter qe kujton se eshte i forte. Mos i bini askujt ne qafe, dhe mos u merni me djemte e BFS, jemi trajnuar per cdo gje. Zoti ja befte mbare Mervjolit, dhe na ke gjithmone prane. “Vellezer nen Arme”.

  Përgjigju
  • Ermal doci: 09/10/2018 16:50

   Reagimi i komandos ka qene reagim instikti sepse ai ka reaguar pasi viktima Ka nxjerr armen dhe ka qelluar arma e viktimes u gjet me nji Plumb te qelluar dhe nji tjeter ne goje qe do te thot se viktima ka qelluar para se ta mar plumbin ne kok. Komando sduet fajsuar se Ka qen ne detyre truproje dhe esht vetembrojt. Faijn e ka viktima qe ska dit se kuj ja ka drejtuar armen.

  • kute: 08/10/2018 10:29

   sh sakte

  • Albano: 07/10/2018 22:19

   Zoti... Zoti te mallkoft ty, ate qe vrau Fabianin dhe te gjithe ata qe e mendojne si ty more sallator pa fara... “vellezer ne shpirt”

 • trimi: 07/10/2018 17:20

  o è rujt zoti kur si hoqi te 3 .... 3 rrugac ordinera...ti kishte palos re 3 ata plerat

  Përgjigju
 • Vera: 07/10/2018 15:00

  Rrespekte Merviolit, shpresoj shume qe drejtesia te gjykoje siç duhet.Dy duar per nje koke i ka fal zoti

  Përgjigju
 • Eri: 07/10/2018 14:37

  Shum mir ka ber komandoja u ben ata zgjepsa te bejn trimin ne tr se kishin marr ekot duke i ren ne qaf njerzve pa Mbrojtje nje her ran me njerez tamam e shi cu ndodhi trimave te xhajajos

  Përgjigju
 • Labi: 07/10/2018 12:56

  Respect per kete diale ka ber kabim q u meshye m mir t vente vet n polici se ti meriton respekt se je mbrojt o shok dhe ai plera do i kishte vrar mos t ishe ti i pergatitur.ne skemi ushtri se me ligje ty duet t mar ushtria n gjykim.t ishe n Amerik ti vella do merje medalje hero

  Përgjigju
 • Beni 21shit: 07/10/2018 12:29

  Ju thaft dora qe si qeroi te gjith bajgat.

  Përgjigju
  • Bledi: 13/10/2018 19:58

   Fiks Beni.

 • I drejti: 07/10/2018 00:37

  Ky nuk ka Pse bo burg ku eka bo per vet mbrojtje ky osht hero I komandove do vritesh nga nje kriminel ca kuptimi ka we ky esht impergatitur per ate pun Pse duhet te boj burg per vetebrojtje

  Përgjigju
 • ben: 06/10/2018 23:46

  i lumt dora se do kishin ngel dy plera me pak. kti duhet dhen medalje

  Përgjigju
 • Karlo bolinjo: 06/10/2018 23:22

  Armembajtja rrugeve kur sje polic ose ushtarak gjate detyres eshte e ndaluar ne shqiperi.Ky qitsi papare qysh thone bushmenat ne memedhe po te ishte i tille kishin vdekur te gjithe se jan ber goditjet nga afer jo nga 100 metra.Kte smund ta denojne per vrasje me paramendim se i eshte pergjigjur goditjes me arme po me arme.Por ky mund ti haje nja 10 vjet ose me pak per armembajtje pa leje.

  Përgjigju
 • Shtet legen: 06/10/2018 22:20

  Ky shtet legen qe nuk i qerron dot kriminelet duhet tja di per nder djemve te nenave si Bilo.turp per kete mut shtet qe e kerkon.beni nje sondazh dhe 99.99% do jene pro M.Bilos.Hallall qumshti nenes o djal.zoti te ndihmoft ne jete.posht shteti horrave.

  Përgjigju
 • Eri: 06/10/2018 21:58

  Te lumte dora o djale trim. Do te sqarohet gjithcka por ne fund te fundit ti meriton mbeshtetje dhe perkrahje. Motivi pse ti beje dy e tre pune eshte thjesht dhe vetem faji i ketij shteti te degjeneruar qe kemi ne. Punoje dite nata per te rritur ata femije. Qellimi jot e justifikon mjetin 100 % ndaj ke mbeshtetje!

  Përgjigju
 • Vlora: 06/10/2018 21:52

  Respekte për Merviol Bilo. Ai ka reaguar ne kushtet e vetëmbrojtjes, ne te kundërt ai sot do ishte i vdekur.

  Përgjigju
 • Arber: 06/10/2018 21:33

  Eshte ne kushtet e vetembrojtjes se nevojshme. Si duhet te reagonte ndryshe perderisa i kane gjuajtur me Arme pala tjeter ?!

  Përgjigju
  • Zeqir: 06/10/2018 21:54

   Vetmbrotje eshte kur eshte ne detyre. Jashte orarit te punes me arme pa leje ne brez e me fishek ne goje eshte vrasje me paramendim qe e bere nga nje ushtarak duhet denuar me varje dhe largim me turp nga ushtria.

 • Ilo: 06/10/2018 21:12

  Shyqyr qe ishte ky se po te kishin vazhduar ata capaculet sdihet sa njerez ne lokal do ishin goditur nga plumbat,gjynah qe ju shpetoi kapobanda se sot shqiperia ka nje kriminel me pak po do kishte edhe nje bandit me pak po sdeshi zoti

  Përgjigju
  • Zeqir Koqeja: 06/10/2018 22:18

   O zeqo, si qeka kjo puna e jashte orarit të punës.pra ti thua ta kshte lën ta vriste ai krimineli që e gjuajti i pari. Zeqir, ndrroje mbiemrin e boje si ky i imi.

 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!