Zelensky thirrje liderëve botërore: Vendosni sanksione "maksimale" kundër Rusisë

Zelensky thirrje liderëve botërore: Vendosni sanksione

Komuniteti global duhet të vendosë sanksione "maksimale" kundër Rusisë, duke përfshirë një embargo të plotë të naftës, kërkoi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një fjalim video në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

"Komuniteti ndërkombëtar duhet të jetë i gatshëm të përdorë sanksionet në mënyrë parandaluese, jo vetëm t'i përgjigjet" kërcënimeve në të ardhmen. Nëse këto sanksione do të ishin vendosur më parë Rusia nuk do të kishte qenë në gjendje të pushtonte Ukrainën”, tha Zelensky duke kërkuar ndalimin e plotë të bankave ruse dhe ndalimin e plotë të tregtisë.

"Agresori do të dinte pasojat e menjëhershme të veprimeve të tij," tha ai.

"Ne duhet të krijojmë një precedent për sanksionet”, tha ai.

Sanksionet e fundit u njoftuan në fillim të këtij muaji, kur udhëheqësit e G7 u takuan praktikisht me Zelensky. Masat përfshinin kontrolle të reja të eksportit kundër sektorit industrial rus dhe rreth 2600 kufizime të vizave për zyrtarët rusë dhe bjellorusë, si dhe sanksionet e para kundër drejtuesve të Gazprombank, institucioni përmes të cilit shumica e Evropës blen gazin rus.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/Zelensky: Rikthimi i Krimesë do të kushtont qindra, mijëra vdekje! Burg përjetë për ushtarin e parë rus që kreu krime lufte


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu! Gjykata e Lartë rrëzoi vendimin e Apelit Administrativ që i pezulloi

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu! Gjykata e Lartë rrëzoi vendimin e Apelit Administrativ që i pezulloi