ZYRTARE: PS kërkon shkarkimin e Ilir Metës (VIDEO)

Dorëzohet në kuvend kërkesa zyrtare për shkarkimin e presidentit Meta pas zhdekretimit të zgjedhjeve. Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla akuzoi presidentin se ka shkelur Kushtetutën dhe ka humbur të drejtën për të mbajtur atë post.

Në një deklaratë për mediat nga kryesia e Kuvendit mëngjesin e sotëm, Balla tha se sot u depozitua në Parlament, kërkesa me firmat e 55 deputetëve për shkarkimin e Metës, nga 35 të nevojshme.

Më pas Balla ka renditur të gjithë argumentet dhe shkeljet që ka bërë presidenti Meta me dekretin për anulimin e zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Ndër të tjera Balla ka thënë se Presidenti Meta po del në kundërshtim me Kushtetutën dhe me Republikën Parlamentare dhe në këtë mënyrë ai e ka humbur të drejtën për të mbajtur përsëri postin që i është caktuar.

Në fund kreu i grupit Parlamentar të PS-së ka dhënë përfundimet që ka arritur mazhoranca duke thënë se kërkesa për shkarkimin e Metës do të kalojë në Kuvend dhe nëse merr miratimin  me votat e nevojshme, kërkesa do t'i kalojë për tu zbatuar Gjykatës Kushtetuese e cila do të bëjë edhe shkarkimin e Metës.


Kujtojmë se deri në këtë momente Gjykata Kushtetuese është jashtë funksionit për shkak të shkarkimeve të Vettingut, por procedurat janë gati dhe pritet që gjyqtarët e përzgjedhur ti nënshtrohen Vettingut dhe më pas të emërohen sipas porcedurave.  Pritet që Gjykata Kushtetues të krijohet brenda muajit Korrik.

( Kliko këtu ) Kërkesa e plotë e PS-së për shkarkimin e presidentit Ilir Meta

( Kliko këtu ) Ja 55 deputetët që firmosën për shkarkimin e Metës

Pjesë nga deklarata e Ballës: 

Zoti Ilir Meta, e ka humbur të drejtën të qëndroje në atë zyrë me pëlqimin tonë.

Natyrisht që ne, socialistët, nuk i përkasim kulturës politike të arbitraritetit dhe dhunimit të ligjit dhe do të ndjekim rigorozisht procedurën e parashikuar në rastin e shkarkimit Presidentit.

Përpara se sa t’i shkojë për votim Kuvendit, shkarkimi i zotit Ilir Meta nga detyra, do të vlerësohet nga një Komision i Posaçëm Hetimor.

Është e qartë që votimi i Kuvendit, në rast se propozimi për shkarkimin do të marre 2/3 e votave te deputeteve, pra 94 vota e lart, do t’i shkojë për vlerësim Gjykatës Kushtetuese.

Gjykata Kushtetuese ka përgjëgjësinë të thotë fjalën e fundit për shkarkimin e kreut të shtetit, pasi bën vlerësimin e arsyeve që e kanë detyruar Kuvendin të hedhë nje hap kaq të jashtëzakonshëm. 

Me këtë rast, i rikujtojmë zotit Ilir Meta kërkesën e bërë nga Kuvendi në drejtim të tij, përmes Rezolutës së miratuar javën e shkuar, lidhur me nevojën e reflektimit në funksion të detyrës së larte dhe të respektimit të Kushtetutës.

Kemi vënë re me keqardhje se ai nuk ka reflektuar, po ka sulmuar Kuvendin me një gjuhë të padenjë dhe të papranueshme për institucionin e lartë që Presidenti përfaqëson.

Kuvendi natyrisht nuk intimidohet dot kurresesi nga askush, por i kujton zotit Ilir Meta se as ai, as ata që e braktisën Kuvendin duke djegur mandatet dhe pastaj tentuan ta djegin me flakadanët e dëshpërimit të tyre, s’kanë asgje tjetër në dore përveç nivelit të dinjitetit të tyre. 

Për sa kohë është ende President, zoti Ilir Meta duhet të mos na turperojë të gjithëve, duke e ulur nivelin e presidencës së tij nën kufirin minimal të etikës shtetërore, sa herë hap gojën.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • I ligu: 17/06/2019 15:41

  Ka marre per se koti debili,coc i duket vetja idiotit,kujton se bota rrotullohet rreth tij e Mones,paci mallkimin e ketij populli gjithe jeten.

  Përgjigju
 • USA: 17/06/2019 13:04

  E urrej pa mase ate hajdut President,por ty Balla te urrej 2 here me shume.Me ne fund u shendoshe edhe ti nga hallet e medhaja qe ke per ate popull.

  Përgjigju
 • Vlonjati lab djali lushnjarit: 17/06/2019 12:58

  Hahahahahaha!

  Përgjigju
 • Populli: 17/06/2019 12:57

  Asnje minute me te mos paguhet nga taksat tona nje njeri i tille si Ilir Meta,nuk meriton te jete President,planet e tyre PD-LSI t'i beje tek gjiri i Lazit atje ku i ka bere gjithmone e jo ne zyren e Presidentit.

  Përgjigju
 • Lori: 17/06/2019 12:44

  Ky hileqar nuk duhet te rrije asnje minute me ne ate zyre te Shtetit,eshte nje intrigant i lindur qe ka punuar gjithmone nen rrogoz ne dem te ketij vendi,ne momente decizive ka dale kundra interesave te vendit per integrimin ne BE.

  Përgjigju
 • Alketi: 17/06/2019 12:27

  PS-ja ta shkarkoje urgjent Ilir Meten,nuk e meriton ka kaluar c'do cak te arsyes e te llogjikes,njekohesisht PS-ja te kerkoje falje qytetareve qe vuri nje sharlatan nje kryehajdut ne ate post.

  Përgjigju
 • Mona: 17/06/2019 12:24

  Shkarkojeni letyren se eshte turp dhe ulje per te gjithe inteligjencen te qendroje nje njeri i tille i poshter e hileqar ne Presidence qe punon ne dem te ketij populli,nje i paskrupullt qe te ngjall vec neveri sa here shfaqet,me nje urrejtje qe i buron nga shpirti i tij i zi.

  Përgjigju
 • Adelina: 17/06/2019 12:13

  Shkarkojeni monstren,ka humbur c'do te drejte morale te qendroj ne ate post,eshte njeri konfliktual i mbushur me urrejtje provinciale,duke stisur situata artificiale per interesat e tij personale e te familjes ne dem te vendit.

  Përgjigju
 • Donela: 17/06/2019 12:09

  Paci kemben e mbare,fillojeni e mos u ndalni para ketij kryemafiozi,duke shfrytezuar keqas postin e Presidentit per interesat e tij personale e te familjes super hajdute te tij ka dale nga binaret ka luajtur nga fiqiri,shkarkojeni kete monster qe eshte e keqa e ketij vendi.

  Përgjigju
 • anna: 17/06/2019 11:23

  Filloni dhe mos e ndani rradhen deri ne fund , dhe te pastrohet ky vend njehere e mire.

  Përgjigju
 • Ps Librazhd: 17/06/2019 10:19

  Keq me vjen por tagrin per ta shkarkuar e ka vetem Gjykata Kushtetuese,Presidenti deri tani ne rregull me gjithcka.Ata qe nuk zbatojne dekretin e presidentit kush do ti mbroje neser kur te shkojne te sapuni,Zgjedhje nuk ka .KAQ

  Përgjigju
 • TA VE LALA SONE O ILIR: 17/06/2019 10:03

  BRAVO EDI RAMA HALLALL GJIRI ANETËS. TREGOVE DHE NJË HER QË JE BURR SHTETI O EDI RAMA. E KORIGJOVE GABIMIN E MADH QË BËRE DUKE VËN NJË NJERI PLER SI ILIR FUNDËRRIN META. HALLALL TA BOFT ZOTI. RROFT SHQIPRIA RROFT POPULLI SHQIPTAR . E DIT DA MË TË GËZUSHME I ARDHSHIN POPULLIT SHQIPTAR. POSHT JASHQITJET E KOMBIT SHQIPTAR.

  Përgjigju
 • 007: 17/06/2019 09:57

  Bejeni nje minut e me par.Ta njoh qeni te ZOTIN.Keta e marin pushtetin per tu sherbyer partis.E kan ber partin familjat a thua jua ka len baba.A thua se ska me te tjer.Maskarenjt.

  Përgjigju