Buding me cokollatë nga zonja Vjollca

15 Tetor 2020, 11:30

Buding me çokollatë

Përbërësit:

800 gr qumësht

100 gr gjalp

160 gr sheqer

180 gr çokollatë fondente

80 gr miell

vanilje ose rum

Përgatitja:

Fillimisht coptojmë cokollatën imët. Vendosim qumështin që të ngrohet. Në një tigan të thellë shkrijmë gjalpin, shtojmë në të sheqerin, vanilja menjeherë, cokollatën e grirë dhe vazhdojmë përzjerjen deri sa cokollata fillon të shkrije, shtojmë miellin duke perzjere vazhdimisht me tel dore shtojme qumeshtin e ngrohte dhe vazhdojme perzjrjen panderprerje per 5 minuta deri sa budingu të marrë valë. E ndajmë në tas të posacëm dhe I vendosim në frigorifer për 2 ore më pas i përmbysim në një pjatë dhe i shërbejmë.

Programe të tjera