Byrek i ëmbël me krem nga zonja Albana

29 Nëntor 2022, 10:50

Byrek i ëmbël me krem

Përbërësit:

 • 1 pako peta
 • 220 gr gjalpë

Për sherbetin:

80 gr sheqer

450 ml ujë

80 gr mjaltë

1 shkop kanelle

1 limon

Për kremin:

 • 4 vezë
 • 200 gr sheqer
 • 500 ml pana
 • 500 ml qumësht
 • 1 vanilje
 • 100 gr gjalpë
 • 170 gr miell misri
 • 1 majë luge kripë

Përgatitja:

Fillimisht vendosim sherbetin në zjarr: ujin, sheqerin, kanellën dhe lëkurën e limonit. Sapo të shkrijë sheqeri shtojmë mjaltin, e largojmë sherbetin nga zjarri dhe e lemë të ftohet. 

Kaurdisim miellin e misrit me gjalpë dhe sapo mielli të marrë pak ngjyrë shtojmë qumështin së bashku me panën. Vezët i rrahim me sheqerin dhe vaniljen dhe e shtojmë tek qumështi. E trazojmë derisa kremi të lidhet mirë.   

Vendosim në tavë peta duke i spërkatur me gjalpë. Hedhim kremin dhe e vendosim ëmbëlsirën të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius. Pasi është pjekur e sherbetosim sapo t’a nxjerrim nga furra.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha