Byrek me spinaq dhe gjizë nga zonja Albana/ Përgatitet lehtë, shija është fantastike

17 Qershor, 12:37

Byrek me spinaq dhe gjizë

Përbërësit:

Brumi:

 • 500 gr miell
 • 10 pika uthull
 • 10 pika vaj
 • Pak kripë
 • Pak sheqer
 • Ujë sa të marrë

Mbushja:

 • 500 gr spinaq
 • 5 qepë të njoma
 • 250 gr gjizë
 • Vaj ulliri
 • Kripë

Përgatitja:

Zëmë brumin dhe e lëmë të pushojë për rreth 30 minuta. Më pas hapim petë të madhe dhe e presim në katrore. Bashkojmë përbërësit e mbushjes duke i trazuar mirë. Mbushim byrekët dhe i mbyllim në formë zarfi. I vendosim të piqen në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 35 minuta.