Çorba shkodrane, receta e vjetër me shumë shije e pak përbërës nga zonja Albana

21 Qershor, 12:07

Çorba shkodrane

Përbërësit:

  • 150 gr mish i grirë
  • 120 gr oriz
  • 1 qepë
  • Gjalpë
  • Salcë domatesh
  • Limontoz ose limon
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Kaurdisim qepën, shtojmë mishin e grirë, salcën e domates, kripë dhe piper. Shtojmë ujë të ngrohtë dhe e lëmë masën të ziejë. Orizin pasi e kemi pastruar dhe larë e shtojmë në tenxhere. E lëmë të ziejë derisa të dalë një çorbë e trashë. Në fund rregullojmë shijen me pak limontoz ose limon.