Fërgesë me presh nga shefi Kosovar Arsim Kqiku

22 Shtator, 13:40

Fërgesë me presh sipas traditës Kosovare nga Arsim Kqiku, shef kuzhine

Fërgesë me presh

Përbërësit:

  • 2 presh
  • 2 speca
  • 1 domate
  • 1 qepë e thatë
  • 1 qepë e njomë
  • 200 gr gjizë
  • Kripë

Përgatitja:

Fillimisht kaurdisim qepën e grirë me pak yndyrë. Më pas shtojmë preshin dhe specat. I kaurdisim pak që të ruajmë ngjyrën dhe vlerat. Në fund shtojmë domatet dhe gjizën e freskët. Rregullojmë shijen me kripë e piper.