Gatimi në Report TV, zonja Vjollca sjell recetën e ditës - Gjyveç me makarona, tost dhe banane të skuqura / Pjesa e parë

19 Nëntor 2018, 14:10

Receta e parë: Gjyveç me makarona

Përbërësit:

500 gr mish

3 lgj vaj ulliri

2 qepë mesatare

3 kokrra domate

Kripë, piper i zi

Gjethe dafine

2 lgj gjalpë

250 gr makarona fidhe elb

1 litër ujë

Përgatitja:

Mishin pasi e kemi prerë në copa e kaurdisim së bashku me qepën, më pas shtojmë domatet e grira imët, kripën, piperin e zi dhe gjethen e dafinës. Pasi lemë domaten të marrë një valë për 7-10 minuta shtojmë një litër ujë dhe e lemë gatimin të ziejë derisa mishi të zbutet.

Në një tavë ku do të gatuajmë gjyveçin shkrijmë pak gjalpë dhe kaurdisim makaronat fidhe në formë elbi, shtojmë në tavë lëngun e mishit të zjerë së bashku me domatet dhe qepën. Vendosim copat e mishit mbi të dhe sa të marrë një valë në sobë e spërkasim me pak piper të zi dhe e vendosim në furrë në temperaturën 190 gradë Celsius derisa shohim që fidhet e përthithim lëngun e mishit, por përsëri kanë mbetur pak të lëngshme (raporti është 1 masë makarona – 4 masa lëng).

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha