Hasude e karamelizuar me arra nga zonja Vjollca

26 Nëntor 2020, 10:49

Hasude e karamelizuar me arra

300 gr niseshte ( Teuta)

300 gr sheqer ( Teuta)

600 ml ujë

100 gr gjalp

150 gr arra

kanellë

Përgatitja:

Bashkojmë me një tas niseshte, 1/2 e sheqerit I përziejmë me tel vezësh dhe shtojmë ujin duke I përzjerë që sheqeri të shkrijë, gjalpin e shkrirë. Vendosim 1/2  e sheqerit në tenxhere me pak gjalp deri sat ë karamelizohet dhe të marrë ngjyrë të artë. Shtojmë niseshten dhe sheqerin të tretur në ujë dhe I përziejmë që të mos bëhet me kokrrza. E përziejmë vazhdimisht deri sa hasudja të piqet dhe të shkëputet nga luga. Shtojmë arrat e copëtuara I përziejmë. Transferomë hasuden nga tigani në një tepsi e nivelojmë dhe e spërksim me pak sheqer e vendosim në furrë për 15 minuta derisa sheqeri të karamelizohet e vendosim në furrë për 15 minuta dhe më pas e lëmë të ftohet dhe e servirim.

Programe të tjera

Shiko të gjitha