Karkaleca me salcë domate dhe djath nga zonja Vjollca

4 Dhjetor 2020, 11:32

Karkaleca me salcë domate dhe djath

Përbërësit:

500 gr karkaleca

4 lugë gjelle vaj ulliiri

1 qepë mesatare

3-4 thelpinj hudhër në feta

2 filxhan caji pure domate

1 filxhan kafe ujë

1/2 lugë kafe spec djegës i coptuar

1 lugë caji nenexhik ose rigon

Kripë dhe piper të zi

1 luge caji sheqer

1 filxhan caji djath i thërrmuar

Përgatitja:

Në një tigan ngrohim 2 lugë gjelle vaj dhe skuqim karkalecat të pastruara ( me bishta) deri sa të ndryshojnë ngjyrë nga të 2 anët. I largojmë nga tigani dhe I lëmë mënjanë. Në po atë tigan shtojmë dhe 2 lugë gjelle vaj ulliri dhe kaurdisim qepën të grirë hollë derisa qepa të zverdhet, shtojmë hudhrat të prera në feta, I përziejmë për 1 minutë e më pas shtojmë në tigan purenë e domates, pak ujë, 1 lugë caji sheqer, spec pikant të copëtuar , kripë, piper të zi, pak rigon, nenexhik ose rigon 1/2  lugë caji. E lëmë salcën të ziejë në temperaturë mesatare për 10 mnuta. Në fund shtojmë karkalecat në salcë ulim temperaturën, mbi karkaleca djathin e bardhë ( feta)të thërrmuara , përsëri nenexhik ose rigon ( sipas preferencave)E spërkatim me pak me pak majdanoz, dhe e shërbejmë me makarona ose bukë të thekur.

Programe të tjera

Shiko të gjitha