Kek me vanilje nga zonja Vjollca

14 Maj, 11:32

Kek me vanilje

Përbërësit:

5 kokrra vezë

230 gr sheqer

70 ml vaj

300 gr miell

100 ml qumësht

1 pako pluhur pjekës

pak kripë

1 lugë gjelle lëkurë limoni

Vanilje

Përgatitja:

Në një tas vendosim vezët e plota, shtojmë sheqerin dhe i përziejmë me rrahëse elektrike deri sa sheqer të shkrijë dhe vezët të rrihen volumin e tyre, shtojmë vajin dhe vazhdojmë përzierjen.

Fillojmë të shtojmë miellin pak nga pak, pluhurin pejkës, qumështin, pak kripë, lëkurën e limonit, vaniljen I përziejmë me lëvizje të ngadaltë deri sa të na formohet një masë brumi homogjene. Transferojmë brumin në një tavë ku kemi shtuar letër pjekje dhe e vendosim në furrë në temperaturë 170-180 gradë Celsius për 35-40 minuta. Pasi të ftohet kekun e pudrosim me sheqer pluhur.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha