Makarona furre me pana dhe proshutë nga zonja Albana

23 Qershor, 11:50

Makarona furre me pana dhe proshutë

Përbërësit:

 • 500 gr makarona
 • 200 gr proshutë
 • 400 ml qumësht
 • 2 vezë
 • 200 gr kërpudha
 • 200 ml pana
 • 200 gr djathë kaçkavall
 • Pak galetë
 • Gjalpë ose vaj
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Makaronat I ziejmë, i shpëlajmë dhe i shtojmë në një tepsi ku kemi spërkatur me yndyrë dhe galetë. Shtojmë një shtresë proshutë, kërpudha të kaurdisura dhe djathin kackavall. Gjysmën tjetër të makaronave e shtojëm mbi këtë mbushje. Në një tas rrahim vezët, qumështin panën dhe e shtrojmë mbi shtresën e makaromnave. E fusim në furrë në 180 gradë për 40 minuta dhe është gati për tu serviruar. 

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha