Mish i grirë me patate dhe bizele nga zonja Vjollca

29 Korrik 2020, 10:53

Mish i grirë me patate dhe bizele

Përbërësit:

2 patate të mëdha

200 gr bizele

1 qepë

300 gr mish i grirë

2 domate

2 lugë gjelle majdanoz

kripë dhe piper të zi

1 lugë çaji piper të kuq

Shënim: Mund të vendosni edhe disa kokrra ullinj

Përgatitja:

Qërojmë patatet dhe I presim në kubikë 1 cm. I vendosim për të zjerë 10 minuta pasi kalojnë 5 minuta shtojmë bizelet dhe I lëmë të ziejnë 5 minuta. Në një tigan vendosim 1 qepë të grirë imët sapo qepa të zverdhet pak shtojmë mishn e grirë dhe e përziejmë deri sat ë ndërrojë ngjyrë, kripë, piper të zi dhe piper të kuq vazhdojmë të përziejmë. Shtojmë domaten në rende I vëmë kapakun dhe e lëmë të ziejë, kullojmë patatet dhe bizelet dhe shtojmë në tigan.

 

Programe të tjera

Shiko të gjitha