Pastiçe orientale me petë nga zonja Albana/ Shije fantastike, e lehtë në përgatitje

6 Qershor, 12:17

Pastiçe orientale

Përbërësit:

 • 500 gr makarona
 • 300 gr kima
 • 300 gr domate të freskëta
 • 1 gotë e vogël verë e bardhë
 • 1 kokërr qepë
 • 2 lgj galetë
 • 1 kanellë
 • 2 lgj gjalpë
 • 150 gr djath i grirë
 • Vezë sipas dëshirës
 • Kripë, arrë moskat
 • Petë të gatshme

Përgatitja:

Ziejmë makaronat me ujë të bollshëm me kripë. Në një tenxhere skuqim qepën e grirë hollë me pak vaj derisa të zverdhet. Shtojmë kimanë duke e kaurdisur, e shuajmë me verë dhe më pas shtojmë domatet e grira dhe i lëmë të gatuhen. Tek makaronat që kemi zjerë shtojmë dy lugë gjalpë, djathin dhe vezët e rrahura. Trazojmë kimanë bashkë me makaronat.  Në tavë shtrojmë 3-4 petë të spërkatura me gjalpë, hedhim makaronat dhe sërish petë. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Celius.