Patëllxhanë të mbushur / Imam Bajalldi nga zonja Albana

21 Shtator, 13:51

Patëllxhanë të mbushur

Përbërësit:

 • 4 patëllxhanë
 • 500 gr mish i grirë
 • 2 qepë
 • 1 karrotë
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 3 domate
 • 2 lgj salcë domate
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper i zi
 • Piper i kuq
 • Bimë aromatike

Përgatitja:

Pastrojmë patëllxhanët dhe i vendosim në ujë me kripë. Ndërkohë kaurdisim mishin e grirë derisa të kokrrizohet, shtojmë qepët, karrotat në kubikë, pjesët e brendshme të patëllxhanëve dhe gradualisht domatet dhe specat. Më pas shtojmë bimët aromatike, erëzat dhe salcën e domates. Me këtë masë bëjmë mbushjen e patëllxhanëve dhe i vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 50 minuta.