Patëllxhanë të mbushur nga zonja Albana

20 Qershor, 11:58

Patëllxhanë të mbushur

Përbërësit:

 • 4 patëllxhanë
 • 1 karrotë
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 2 qepë
 • 500 gr mish i grirë
 • 2 lgj salcë domate
 • 3 domate
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Piper i kuq
 • Bimë aromatike

Përgatitja:

Fillimisht pastrojmë patëllxhanët, i vendosim në ujë me kripë dhe më pas i skuqim me pak vaj. Ndërkohë presim të gjitha perimet në kubikë. Kaurdisim mishin e grirë derisa të kokrrizohet, shtojmë qepët, karrotat, pjesët e brendshme të patëllxhanëve dhe gradualisht domatet dhe specat. I kaurdisim të gjitha duke shtuar bimët aromatike dhe erëzat bashkë me salcën. Bëjmë mbushjen e patëllxhanëve dhe i vendosin në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 50 minuta.