Peshk me perime në furrë nga zonja Vjollca

18 Shtator 2020, 11:14

Peshk me perime në furrë

Përbërësit:

2 peshq koc apo levrek

1 qepë të kuqe

4 thelpinj hudhër

2 patate

2 kunguj

2 karrota

2 speca me ngjyrë

kripë, piper të zi, pak vaj ulliri

6 domate qershi ( opsionale)

100 ml verë të bardhë

2 degë majdanoz

limon dhe pak trumzë

Përgatitja:

Pastrojmë peshkun I bëjmë 2 prerje në sipërfaqe dhe e marinojmë me kripë, piper . Vendosim në barkun e peshkut 1 degë majdanoz dhe ½ fetë limoni. Presim perimet në feta qepën në fije I bashkojmë në një tas dhe I marinojmë me kripë, piper dhe trumzë. I shtojmë në një tavë ku vendosim dhe peshqit vëmë 2 gjethe dafine I spërkasim me verë të bardhë dhe I vendsim në furrë për 20-25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha