Petë misri me spinaq nga zonja Vjollca

12 Janar, 12:45

Petë misri me spinaq

Përbërësit:

Mbushja

700 gr spinaq

1 tufë qepë të njoma ( vetëm bishtat)

1 tufë majdanoz

1 tufë kopër

kripë

3 lugë gjelle vaj ulliri

Brumi:

400 gr miell misri

1 lugë çaji pluhur pjekës

100 ml vaj

250 ml ujë i nxehtë

400 gr kos

250 ml qumësht

2 vezë

pak kripë

200 gr djath të bardhë

gjalp për lyerjen e tepsisë

Përgatitja:

Lajmë, thajmë dhe presim spinaqin. Qepët i presim shumë hollë( kryesisht bishtat) ndërsa erzat i presim vrazhdë. I vendosim në një tas ku shtojmë një lugë kafeje kripë dhe i shtypim lehtë me duar. Shtojmë 3 lugë gjelle vaj ulliri e përsëri i shtypim lehtë me duar e më pas i lëmë mënjanë. Në një tas të madh vendosim miellin, pluhur pjekës dhe i përziejmë së bashku. Hapim një gropë në mes të tasit dhe shtojmë në të vaj ulliri, ujin e ngrohtë dhe i përziejmë. Shtojmë kosin, i trazojmë deri sat ë na formohet një brumë jo shumë i trashë. Duar duar shtojmë spinaqin me qepët dhe erzat. Vazhdojmë përzierjen duke shtuar djathin e thërrmuar dhe në fund 2 kokrra vezë. Lyejmë tepsinë me pak gjalp dhe e vendosim të nxehet në furrë. E nxjerrim nga furra dhe hedhim në të brumin e përgatitur . E spërkatim sipër me pak qumësht ose kos dhe vendosim pak gjalp. E vëmë tespinë në furrën e nxehur 200ºC për 45-50 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha