Pure patate me pulë në tavë balte nga zonja Vjollca

5 Tetor 2020, 10:05

Pure patate me  pulë në tavë balte

Përbërësit:

500 gr fileto pule

1 kg patate

200 ml verë të bardhë

100 gr pure domate

1 1/2 lugë gjelle mustardë

1 lugë çaji piper të kuq

Rigonë dhe trumzë

50 gr gjalp

kripë dhe piper të zi

2 lugë gjelle vaj ulliri

150 gr djath të verdhë

Përgatitja:

Lajmë mirë patatet dhe I vendosim ato për të zjerë për 30 minuta në ujë të bollshëm me pak kripë. Ndërkohë lajmë , thajmë fileton e pulës dhe I presim ato në kubikë mesatar. Vendosim një tigan , 2 lugë gjelle vaj e ngrohim atë dhe vendosim kubikët e mishit për ti kaurdisur deri sat ë zverdhët pak. E shuajmë mishin me 200 ml verë të bardhë kur alkooli të ketë avulluar shtojmë salcën, mustardën dhe 1 lugë çaji piper të kuq, rigon, trumzë, kripë, piper të zi. Ulim temperaturën dhe e lëmë në tigan. Ndërkohë shtypim patatet me 1 lugë gjelle gjalp, kripë, pak piper të zim trumzë dhe pak rigon. N ënjë tavë dheu mund të jenë dhe individualizuar, shtojmë si bazë purenë me patate mbi pure vendosim kubikët me pulë me pak salcë në fund e mbulojmë mishin me djath të verdhë, vendosim tavat ën furrë në temperaturë 190 gradë Celsius për 20 minuta.

Programe të tjera