Receta e ditës - Bohçe sfoljat të mbushura me brokoli e salçiçe dhe kadaif me muhalebi / Pjesa e parë

10 Janar 2020, 13:52

Bohçe sfoljat të mbushura me brokoli dhe salçiçe

Përbërësit:

1 petë sfoljat

1 tufë brokoli mesatare

2 salçiçe

1 patate

150 gr rikota

1 të verdhë veze

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Pastrojmë brokolin, e presim atë në lule të vogla dhe e vendosim për të zierë në ujë të valuar me  kripë për 5-6 minuta. Po ashtu ziejmë pataten dhe e presim në kubikë të vegjël.

Në një tigan me pak vaj ulliri skuqim salçiçen të prerë në kubikë të vegjël, shtojmë brokolin dhe patatet e grira dhe I gatuajmë së bashku për 2 minuta.

Në një tas përziejmë rikotën pr tu zbutur pak dhe e shtojmë atë në tiganin me perime. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi.

Hapim petën dhe e ndajmë atë në 6 pjesë me brinjë të barabarta. Në cdo katrore petë sfoljatë vendosim në qendër 1 lugë gjelle perime dhe fillojmë të mbledhim qoshet, duke I mbivendosur në qendër.

Lyejmë bohçet me të verdhë veze dhe I vendosim në tepsi në temperaturë 180 gradë Celsius, për 20-25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha