Receta e ditës - Fileto pule me kërpudha e djathë dhe byreçka të vogla në tigan / Pjesa e parë

1 Maj 2019, 13:32

Receta e parë: Fileto pule me djathë dhe kërpudha në furrë:

Përbërësit:

500 gr fileto pule
500 gr kërpudha
2-3 lgj gjizë pa kripë
1 kokërr vezë
200 ml krem kosi
200 gr mocarela1 lk rigon
3 lgj vaj ulliri
Kripë
Piper

Përgatitja:

Fillimisht lajmë dhe thajmë mirë mishin e pulës, e presim në kubikë mesatare, më pas e marinojmë atë me kripë, piper, rigon dhe vaj ulliri.
Nxehim një tigan në zjarr dhe kaurdisim copat e mishit derisa ato të zbardhen. Më pas i vendosim copat e mishit të pulës në një tavë të lyer me pak vaj ulliri.
Nëse kërpudhat janë të freskëta i presim në feta dhe i kalojmë në ujë të vluar për 3 minuta dhe më pas i shtojmë në tavën ku kemi vendosur mishin e pulës. Nëse kërpudhat janë të konservuara i vendosim direkt në tavë.
Në një tas vendosim 2-3 lugë gjizë, një vezë dhe kremin e kosit. E trazojmë derisa të na formohet një salcë e njëtrajtshme dhe e shtrojmë si një shtresë të tretë mbi kërpudhat dhe mishin e pulës. Në fund presim djathin mocarela në feta dhe mbulojmë komplet sipërfaqen e tavës të cilën e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 25-30 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha