Receta e ditës - Kërpudha të mbushura dhe makarona margerita / Pjesa e dytë

25 Mars 2019, 14:11

Receta e dytë: Makarona margarita

Përbërësit:

400 gr makarona pene

125 gr mozzarella

150 gr domate qershi

500 gr kunguj të njomë

borzilok

4 lgj vaj ulliri

1 thelpi hudhër

Përgatitja:

Vendosim në zjarr një tenxhere me ujë të bollshëm për të valuar dhe kripë. Shtojmë makaronat dhe i lëmë të ziejnë për aq minuta sa është shkruar në etiketë. Pastrojmë kungujt dhe i presim ato në rrota me trashësi  3-4 cm. Vendosim tiganin e zgarës, e lyejmë me vaj dhe pjekim kungujt. Më pas i largojmë të ftohen.

Domatet i presim në gjysma dhe më pas i vendosim në një tas. Shtojmë 7-8 gjethe borzilok të copëtuar me dorë, 1 thelb hudhër të grimcuar, 3 lugë gjelle vaj ulliri, kripë, mozzarella të prerë në kubikë ose mozzarella të viogla. Kullojmë makaronat dhe i trazojmë ato në tasin ku kemi vendosur domatet. I përziejmë mirë  duke shtuar dhe kungujt e pjekur. Shtojmë pak vaj ulliri të freskët, pak kripë, i përziejmë mirë dhe janë gati për tu shërbyer.

Programe të tjera

Shiko të gjitha