Receta e ditës - Koc me spinaq dhe krem me banane e kadaif / Pjesa e parë

28 Qershor 2019, 12:02

Receta e parë: Koc me spinaq

Përbërësit:

800 gr koc ose salmon

1 limon

1 l gjalp

1 lgj vaj ulliri

kripë+ piper i zi

Garniturë

400 spinaq

1 qepë

50 ml verë të bardhë

3 thelpinj hudhër

1 lgj gjalp

1 lgj vaj ulliri

kripë+ piper i zi

arrë moskat

Përgatitja:

Në një tigan shkrijmë gjalp, vaj, hudhër të copëtuar, qepë të grirë imët dhe i kaurdisim së bashku deri sa qepa të zbutet. Shtojmë spinaqin të larë dhe të tharë, e mbulojmë atë sa të ulë volumin dhe shtojmë kripë, piper të zi, arrë moskat dhe pak verë të bardhë.

Ndërkohë marinojmë peshkun (filetë) me lëng limoni, kripë e piper. Shkrijmë gjalpin, shtojmë pak vaj ulliri dhe skuqim filetot e peshkut për 2 minuta nga të dy anët. Ngrohim furrën në temperaturën 160-170ºC. përhapim spinaqin në një tavë pjekje dhe vendosim filetot e peshkut të mbuluara me fetat e limonit. E lëmë në furrë për 10-15 minuta dhe në fund e shërbejmë duke shtruar në pjatë fillimisht spinaqin e mbi të filetot e peshkut. Zbukurojmë atë me me 2 feta limoni.

Programe të tjera

Shiko të gjitha