Receta e ditës - Krelan me miell misri dhe fergesë me patellxhana / Pjesa e dytë

4 Shtator 2018, 14:10

Receta e dytë : Fërgesë me patëllxhana

Përbërësit : 

800 gr patëllxhana

3 qepë të vogla

300 gr selino

400 gr domate

1 lugë sheqer

2-3 lugë gjelle pure domate

80 gr ullinj jeshil

30 gr stika pishe

1 lugë gjelle kaperi

2 -3 lugë gjelle uthull vere

2 thelpinj hudhër

Borzilok

Përgatitja:

Fillimisht qërojmë qepët dhe i presim ato në feta të holla ( si për sallatë). Patëllxhanët i lajmë, i pastrojmë nga bishtat dhe i presim në kubikë me brinjë 2 cm. I spërkasim me pak kripë dhe vendosim një peshë mbi ta me qëllim që të nxjerrim të hidhurën prej tyre. I lëmë 20 minuta kështu. Më pas i kalojmë në letër kuzhine dhe i vendosim në një tigan duke shtuar 2 lugë gjelle vaj. Vendosim kapakun dhe i lëmë të zbuten në temperaturë mesatare me qëllim që të mos skuqen. Sipas dëshirës edhe mund ti skuqni.

Në një tigan tjetër kaurdisim qepën, 2 thelpinj hudhër, selinonë e prerë në trashësi 0, 5 cm, ullinjtë dhe i trazojmë së bashku me kaperin  e larë mirë e stikat e pishës. I kaurdisim për 3 -4 minuta, duke shtuar më pas domaten pa lëkurë të prerë në kubikë si dhe purenë e domates e sheqerin duke i lënë të ziejnë për 5 minuta. Ndërkohë patëllxhanët janë pjekur (jo skuqur). Fikim sobën duke shtuar tek patëllxhanët 2 lugë gjelle vaj. I vendosim kapakun që të djersiten dhe shtojmë patëllxhanët tek tigani me qepë dhe domate. Rregullojmë me kripë, piper të zi, borzilok e uthull dhe i lëmë të ziejnë për 5 minuta. E sheshojmë duke e spërkatur në fund me vaj ulliri të freskët.

Programe të tjera

Shiko të gjitha