Receta e ditës - Mish viçi i zier në verë me perime dhe rizoto me bizele dhe domate / Pjesa e parë

15 Tetor 2019, 12:28

Mish viçi i zier në verë me perime

Përbërësit:

800 gr mish viçi (kryesisht tul)

Kripë plus piper I zi

2 lugë gjelle miell

1 gotë verë (200 ml)

2 qepë mesatare

3 degë selino

3 karrota

3 thelpinj hudhra

700 gr domate

Rozmarinë

Vaj ulliri

Përgatitja

Presim qepën me fije dhe e kavardisim atë me 3 lugë gjelle vaj ulliri derisa të zverdhet pak. Shtojmë selinonë e pastruar nga fijet dhe të prerë hollë, karrotat në rrathë, hudhrat e prera në fera, rozmarinë dhe I kavardisim perimet derisa ato të ulin volumin, mundësisht të marrin një ngjyrë të lehtë. Shtojmë kripër dhe piper.

Domatet I pastrojmë nga lëkura dhe farat dhe I presim në kubikë mesatarë. Ndërkohë parallel në një tigan të thellë vendosim përsëri 3 lugë gjelle vaj dhe shtojmë në të mishin të marinuar me kripë dhe piper të zi. E pudrosim me pak miell gruri ose misri dje skuqim mishin derisa të zërë një kore të verdhë. Shuajmë mishin me verë të kuqe dhe e lemë pak derisa të avullojë alkooli I saj.

Shtojmë perimet mbi mishin në tiganin e thellë dhe mbi të domatet në kubikë, e lëmë të zziejë në zjarr mesatar për 15 minuta. Më pas e vendosim në furrë të mbuluar në kapak, ose në alumin, për 1 orë e 30 min, në temperaturë 170 gradë Celsius.

Programe të tjera

Shiko të gjitha