Receta e ditës - Musaka me perime, mish e domate qershi dhe pancakes / Pjesa e parë

12 Qershor 2019, 14:49

Receta e parë: Musaka me perime, mish dhe domate qershi

Përbërësit:

500 gr patëllxhanë

500 gr mish të grirë

1 lç erza të thata

2 thelpi hudhër

400 gr domate qershi

500 gr patate

2 kokrra vezë

250 gr kos

kripë+ piper i zi

rigon

vaj ulliri

30 gr parmixhan

Përgatitja:

Fillimisht ngrohim furrën në temperaturën 200ºC dhe pasi lajmë dhe pastrojmë, i thajmë patëllxhanët dhe i vendosim në furrë për ti pjekur për 30 minuta. Ziejmë patatet 20 minuta. Ndërkohë vendosim tiganin të ngrohet me vaj dhe kaurdisim mishin e grirë. Kur mishi të ndryshojë ngjyrë shtojmë hudhra të copëtuara, kripë e piper të zi. Shtojmë tek gjysma e domateve qershi të ndara në gjysmë.

Nxjerrim patëllxhanët nga furra, i qërojmë lëkurën dhe e presim në feta rrumbullake. Qërojmë patatet dhe I presim ato në feta. Lyejmë tepsinë me vaj dhe shtrojmë si bazë patatet në feta. Shtojmë gjysmën e kimës me mish dhe domatet qershi. E mbulojmë kimën me feta me patëllxhanë. Spërkatim me pak vaj dhe vazhdojmë të vendosim dhe disa feta me patate. Shperndajmë kimën e mbetur. Në një tas rrahim 2 kokrra vezë, pak rigon, kos, kripë e piper dhe i përziejmë së bashku dhe e shpërndajmë mbi musaka. Vendosim disa copa domate të ndara në gjysma ose më katërsh dhe në fund e pudrosim me parmixhan. Vendosim tepsinë në furrë në temperaturën 180ºC për 25-30 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha