Receta e ditës - Musaka me pulë e perime dhe tortë e ftohtë me akullore / Pjesa dytë

28 Maj 2019, 12:41

Receta e dytë: Tartë e ftohtë me akullore

Përbërësit:

350 gr biskota pa yndyre

120 gr gjalp i shkrirë

mbushja

250 gr maskarpone

250 gr pana ëmbëlsire

70 gr sheqer pluhur

30 gr kafe

20 gr kakao

Përgatitja:

Fillimisht grijmë biskotat duke i vendosur ato në një qese dhe i shtypim me rolon, ose i grijmë në një grirëse. Vendosim biskotat e grira në një tas dhe i lëmë mënjanë. Shkrijmë gjalpin dhe e përziejmë së bashku me biskotat. Në një tespi unazë shtrojmë një letër pjekje dhe nivelojmë biskotat e trazuara me gjalpin duke i niveluar dhe ngjeshur me fundin e një gote. Vendosim tepsinë në frigorifer për 30 minuta. Ndërkohë përgatisim mbushjen. Në një tas të ftohtë shtrojmë panën (të ftohtë). Fillojmë e rrahim me rrahëse elektrike duke shtuar gradualisht kafen dhe lugë lugë edhe maskarponen. I përziejmë deri sat ë na formohet një masë e ngurtë. Shtrojmë mbushjen duke e niveluar atë. E vendosim përsëri tepsinë në frigorifer për 4 orë. Më pas e nxjerrim nga frigoriferi dhe e pudrosim me biskotat e grira që lamë mënjanë. Para se ta shërbejmë e e vendosim me pak kakao.  

Programe të tjera

Shiko të gjitha