Receta e ditës - Pashaqofte me salcë domate në furrë dhe Bullgur me fasule të njoma / Pjesa e parë

22 Shkurt 2019, 15:14

Receta e parë: Pashaqofte me salcë domate në furrë

Përbërësit:

Qoftet

400 gr mish të grirë

Oriz gjysëm I zier

1 kokërr qepe

1 të bardhë veze

Kripë + piper të zi+ nenexhik

Për salcen

4 gj vaj ulliri

500 gr pure damate

3-4 thelpinj hudhër

200 ml leng perimesh

Majdanoz

Përgatitja:

Në një tas vendosim mishin e grirë, 1 qepë të vohël të grirë hollë, oriz të zier vetëm 7 minuta, kripë e piper të zi, 1 të bardhë veze dhe pak nenexhik. Të gjithë këto përbërës i punojmë mirë në një tas dhe më pas, pasi brumi të pushojë pak, lagim duart me ujë dhe formojmë qofte të vogla sa një arrë.

Lyejmë tavën me 4 lugë gjelle vaj ulliri, purenë e domates, hudhrat e shtypura, kripë dhe piper, 1 lugë kafe sheqer kaf, pak rigon, 1 gotë lëng perimesh. Më pas vendosim qoftet brenda në salcë dhe më pas vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 200ºC për 30 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha