Receta e ditës - Pastiçe dhe fërgesë verore / Pjesa e dytë

9 Korrik 2018, 15:00

Receta e dytë : Fërgesë verore me speca dhe domate,

Përbërësit :

500 gr speca

600 gr domate

200 gr gjizë

2 – 3 vezë

5 thelpinj hudhër

2 lugë gjelle majdanoz i grirë (sipas dëshirës)

1 spec pikant (sipas dëshirës )

1 lugë çaji sheqer

Vaj ulliri

Kripë dhe piper      

Përgatitja :

Lajmë dhe pastrojmë specat nga farat. I presim ato në rrota me trashësi 2 cm, ose në shirita dhe i skuqim në vaj për skuqje.

Mund ti skuqni dhe të plota duke i mbuluar me kapak. I qërojmë e më pas i presim në madhësinë që dëshirojmë, sa një kafshatë . Pasi kemi specat , i lëmë mënjanë.

Në një tigan të thellë , hedhim 4 lugë gjelle vaj ulliri , dhe pasi vaji ngrohet hedhim hudhrat të prera në copa të vogla dhe për 1 minutë, shtojmë domatet e qëruara nga lëkura dhe të prera në copëza të vogla. Shtojmë 1 lugë çaji sheqer dhe i lëmë domatet të ziejnë për 7 minuta duke shtuar ndërkohë kripën, piperin, gjizën. I trazojmë mirë dhe i lëmë të ziejnë bashkë për 3 – 4 minuta të tjera. Shtojmë specat e copëtuar dhe i lëmë të marrin 2 minuta valë me domaten, dhe në fund shtojmë vezët duke i lënë sat ë fluskojnë pak . I trazojmë fare lehtë dhe i vëm kapakun për 3 – 4 minuta sa veza të mpikset.

Kush dëshiron majdanozin, mund ta hedhë përpara se të hedhë gjizën, ose në fund me vezën.

Programe të tjera

Shiko të gjitha